Informatikai leállás: napokig is eltarthat a szolgáltatások helyreállítása – újabb hullám fenyeget

A vállalkozások és a szolgáltatások világszerte lassan helyreállnak, miután csütörtökön és pénteken órákon keresztül hatalmas informatikai kiesés sújtotta a számítógépes rendszereket.

Mint beszámoltunk, bankok, kórházak és légitársaságok voltak a vállalkozások milliói mellett a legsúlyosabban érintettek, miután a Crowdstrike kiberbiztonsági cég hibás szoftverfrissítést adott ki, amely a Microsoft Windows-t érintette.

A Crowdstrike vezérigazgatója bocsánatot kért a fennakadásért, és közölte, hogy már kiadták a javítást, de elismerte, hogy „eltarthat egy ideig”, amíg minden rendszer újra működőképes lesz. Bár néhány légitársaság járatai kezdenek visszatérni a normális kerékvágásba, miután több ezer járatot töröltek, az üzemeltetők arra számítanak, hogy a hétvégén is lesznek késések és járattörlések, figyelmeztet az M1 Híradó.Várakozó utasok a palermói repülőtéren | Fotó: Agerpres A CrowdStrike szerint a kibertámadások rosszindulatú rendszerkommunikációs eszközeit célzó frissítés „logikai hibát” váltott ki, amely a Windows rendszereken az operációs rendszer összeomlásához vezetett. A MAC és Linux rendszereket használókat nem érintette a probléma.

„A legtöbb ember azt hiszi, hogy amikor eljön a világvége, akkor a mesterséges intelligencia átvesz valamilyen atomerőművet, és leállítja az áramszolgáltatást” – viccelődött Costin Raiu, kiberbiztonsági kutató a CNN-nek. „Míg a valóságban sokkal valószínűbb, hogy valamilyen apró kóddarab bukkan majd fel egy elrontott frissítésben, ami a dominóelv alapján sorban bedönti az egymástól függő felhőrendszereket”.”

A szoftverfrissítések azt a fontos célt szolgálják, hogy számítógépek védve legyenek a hackerektől. Az ebbe a folyamatba vetett – egyesek szerint helytelen – bizalom pénteken megtört – írja a CNN.

A Windows rendszerű számítógép-felhasználók közül milliók számoltak be arról, hogy „Kék halál” jelzést láttak az eszközeiken, sok számítógép pedig újraindította önmagát. A CrowdStrike szerint bárki, aki Falcont használ a Windows 7.11-es vagy újabb verzióján, érintett lehet.

A Microsoft Windows-t – a világ egyik legnépszerűbb szoftverprogramját – futtató számítógépek összeomlottak, mert a CrowdStrike által kiadott kódfrissítés hibásan működött együtt a Windows-szal. A CrowdStrike több mint egy évtizedes működése során ugyanis a világ minden tájára kiterjesztette tevékenységét.

Ennek köszönhetően ma már sokkal több vállalkozás és kormányzat védett a kiberfenyegetésekkel szemben, ám a szakértők szerint kockázatokat rejt magában, hogy egy egy maroknyi cég dominanciája érvényesül a vírusirtók és a kiberfenyegetés-felderítők piacán.

Anne Neuberger, a Fehér Ház egyik vezető technológiai és kiberbiztonsági tisztviselője a technológiai ellátási lánc kockázatairól beszélt, amikor pénteken az informatikai kiesésről kérdezték. „Tényleg át kell gondolnunk a digitális ellenálló képességünket, hogy ha egy incidens bekövetkezik, akkor azt meg tudjuk fékezni és gyorsan helyre tudjuk állítani” – mondta Neuberger az Aspen Security Forumon az IT-kieséssel kapcsolatos kérdésre válaszolva.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?