banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

ISW: Oroszország kiterjedt dezinformációs erőfeszítéseket tesz a NATO hidegháború utáni legnagyobb hadgyakorlatának elferdítésére

Oroszország kiterjedt dezinformációs és propagandakampányt folytat, amelynek célja, hogy a NATO hidegháború utáni legnagyobb hadgyakorlatát provokációnak állítsa be – derül ki a háborúkutató intézet (ISW) elemzéséből. Eszerint az orosz külügyminisztérium azt állítja, hogy a NATO gyakorlatai egyre „provokatívabbak és agresszívabbak", és egyre közelebb kerülnek Oroszország határaihoz.

Moszkva a NATO hadgyakorlatát „Oroszország küszöbén” zajló „erődemonstrációként” jellemzi, a háborúkutató intézet (ISW) elemzése szerint, melyet a Digi24 idéz. Az orosz propaganda azt is állítja, hogy a NATO az ilyen gyakorlatokat arra használja fel, hogy a balti államokat az Oroszország elleni háborúra való felkészülésre „uszítsa”.

Illusztráció | Fotó forrása: a NATO Facebook-oldalaAz orosz propaganda célja, hogy a NATO akcióit „agresszívnak” állítsa be, és így elterelje a figyelmet Oroszország valódi agresszív akcióiról az ukrajnai háborúban. Moszkva retorikáját tovább erősítették Putyin közelmúltbeli nyilatkozatai, amelyekben a Nyugatot Oroszország ellenségének nevezte. A Kreml vezetője ugyanakkor kijelentette, hogy Oroszország ukrajnai akcióinak célja „a Nyugat legyőzése” – áll az ISW elemzésében. Ezzel összefüggésben Oroszország provokatív és agresszív akcióinak egyik példája a GPS-jel teljes blokkolása Észak- és Közép-Lengyelországban az orosz elektronikai hadviselési rendszerek kalinyingrádi térségben történt aktiválásának eredményeként.

A NATO 90 ezer katonát tervez mozgósítani az orosz agresszió elrettentésére az észak-atlanti szövetség hadgyakorlatán, mely a legnagyobb a hidegháború vége óta. A februárban kezdődő Steadfast Defender (rendíthetetlen védő szerk. megj.) elnevezésű gyakorlat forgatókönyve a szövetségesek területe elleni orosz támadás, amely a NATO kollektív védelmi szerződésének 5. cikkelyét aktiválja.

Az 5. cikkelyt eddig csak egyszer, az al-Kaida 2001. szeptember 11-i amerikai terrortámadásait követően hívták életbe. A NATO a hidegháború óta a legnagyobb hadgyakorlatot 2018-ban tartotta. A Trident Juncture elnevezésű gyakorlatok, amelyeken mintegy 51 000 katonai személy vett részt, főként Norvégiában zajlottak.

A Steadfast Defender gyakorlaton több mint 50 hajó vesz részt a repülőgép-hordozóktól a rombolókig, valamint több mint 80 harci repülőgép, helikopter és drón, továbbá legalább 1100 harcjármű, köztük 133 harckocsi és 533 gyalogsági harcjármű.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?