Halálos áldozatokkal járó lövöldözés volt Párizs belvárosában

Legalább hárman életüket vesztették, három embert pedig kórházban ápolnak, miután Párizs 10. kerületében egy férfi lövöldözni kezdett – közölték a párizsi hatóságok pénteken.

Fotó: Agerpres/EPAA rendőrség által őrizetbe vett 69 éves gyanúsított a szemtanúk szerint a francia főváros Enghien utcájában az ottani kurd kulturális központot, valamint vele szemben lévő kávézót és fodrászszalont vette célba, hét-nyolc lövést adott le.

Alexandra Cordebard kerületi polgármester közölte, hogy három sebesült közül két embert válságos állapotban szállítottak kórházba. A helyszínen nyilatkozva hozzátette, egyelőre nem tudni a lövöldözés pontos okát. Laure Beccuau párizsi államügyész a BFM TV francia televíziónak beszámolt róla, hogy a gyanúsítottal már korábban is volt dolguk, a férfi ugyanis egy évvel ezelőtt szablyával támadt rá sátrakban élő bevándorlókra Párizsban. Hozzátette, a nyomozók kapcsolatba léptek a terrorelhárításért felelős ügyészséggel, egyelőre azonban nem találtak terrorcselekményre utaló jeleket.A gyanúsított ellen szándékos emberölés, gyilkossági kísérlet és erőszak miatt indult nyomozás, de nem zárták ki azt sem, hogy a férfi etnikumok elleni gyűlöletből cselekedett. A rendőrség lezárta az érintett területet, és arra kérte az embereket, hogy lehetőleg kerüljék el az egyébként boltokkal teli utcát.

Az eset után Gérald Darmanin belügyminiszter a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján elmondta, az elkövetőt büntetett előélete ellenére nem ismerték a titkosszolgálatok, és nem volt „regisztrálva szélsőjobboldali személyként” – írta a Le Monde. A BBC viszont arról ír, hogy Anne Hidalgo polgármester állítása szerint a gyilkosságokat egy „szélsőjobboldali aktivista” követte el.

A Le Monde közvetítéséből az is kiderül, ugyan arra egyelőre semmilyen jel nem utal, hogy a támadó William M. kurdellenes török nacionalista lenne, a helyiek törökellenes szólamokat kiabáltak a belügyminiszter sajtótájékoztatója alatt.

Miután a tárcavezető befejezte az újságírókhoz intézett beszédét, zavargás tört ki, amelyben a Le mond szerint eddig legalább tizenegy rendőr sérült meg.

Franciaország 2015-ben és 2016-ban több halálos terrortámadásnak volt áldozata, melyek hátterében szélsőséges iszlamisták álltak. Emellett 2013-ban három kurd aktivistát lőttek le, akik közül az egyik nő a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) délkelet-törökországi szakadár kurd szervezet alapítója volt. A gyilkossággal kapcsolatban egy török állampolgárt tartóztattak le, ám felmerült a gyanú, hogy a török titkosszolgálatnak is köze lehet az incidenshez. Törökország régóta harcol a PKK ellen, melyet nem csak Ankara, de az EU és az Egyesült Államok is terrorista szervezetnek minősített.

Kapcsolódók

Kimaradt?