Felpörgetik a lőszergyártást Amerikában

Próbálja kielégíteni a növekvő igényeket az a pennsylvaniai gyár, ahol többek között Ukrajna számára is létfontosságú lőszert készítenek, írja a Világgazdaság. Eddig 50 százalékkal sikerült növelni a termelést, és újabb kapacitásokat is beindítanak hamarosan.

A scrantoni lőszergyár modernizálása 400 millió dollárba került, és kormányzati tisztségviselők számoltak be róla az AP amerikai hírügynökségnek. Az üzemben 907 kilogrammos acélrudakat vágnak és kovácsolnak 155 milliméteres lövedékekké, amelyeket aztán Iowába szállítanak, ahol robbanóanyaggal töltik meg és gyújtózsinórral látják el. A lövegek nagy része aztán az ukrajnai frontokra kerül, ahol nagy szükség van rájuk.A kép illusztráció | Fotó: Pixabay

A hírügynökség tudósítása szerint a scrantoni, valamint két közeli másik üzem a korábbi havi 24 ezerről 36 ezerre növelte a termelést. Újabb három gyártósor van fejlesztés alatt, amelyek lehetővé teszik, hogy a scrantoni létesítmény a jövőben még több kritikus fontosságú lőszert állítson elő.

Richard Hansen, az amerikai hadsereget képviseli a gyárban. Elmondta, hogy egyelőre szinte kizárólag a 155 milliméteres lövegekre koncentrálnak, mindent megtesznek, hogy teljesítsék a Pentagon által kitűzött célt.

Az amerikai védelmi tárca hivatalosa adatok szerint több mint hárommillió 155 milliméteres  löveget küldött Ukrajnába az orosz invázió kezdete óta, és ezek a Fehér Ház által a hónap elején bejelentett újabb 125 millió dolláros fegyvercsomagban is szerepelnek.

A scrantoni üzemet a 20. század elején eredetileg mozdonyok javítására hozták létre, de a hadsereg megvette és átalakította nagy kaliberű tüzérségi lőszerek gyártására alkalmas üzemmé a koreai háború idején. 

Jelenleg az amerikai kormány a tulajdonosa, és a General Dynamics működteti.

Most az üzem történetének egyik legnagyobb korszerűsítésének a felénél tartanak, körülbelül húsz projekt van folyamatban. A bejáráson bemutattak például az újságíróknak az egyik új gyártósoron egy olyan új gépet, amelyik három réginek a munkáját végzi majd el, így maximalizálni lehet a 46 ezer négyzetméteres alapterületű gyár helykihasználását.

Kapcsolódók

Kimaradt?