Egyre több ukrán katona fagyasztatja le a spermáját, mielőtt harcba menne
A 2022. februári orosz invázió padlóra küldte Ukrajna virágzó termékenységi iparát, azonban a klinikák rövidesen átálltak a béranyaságra vonatkozó, meglehetősen liberális szabályozásokat kihasználó külföldi klientúráról az ukrán párokra, akik akkor is szeretnének gyereket, ha az apa nem tér haza a csatatérről – írja az Economist brit magazin.
Vitalij Kirkacs-Antonenko egyike volt az ukrán hadsereg médiasztárjainak. A Jóképűnek becézett katona művészi rajzokon örökítette meg a frontszolgálat nyugodtabb pillanatait, a harcokról pedig „videóesszéket” készített, hozzájárulva az ukrán honvédő háború iránti szimpátiahullámhoz világszerte – derül ki a Censor.net ukrán portál cikkéből. Az utolsó ilyen felvételt pár perccel azelőtt készítette, hogy november 9-én déltájban az állásukat tüzérségi csapás érte. Nem volt közvetlen a találat, a többiek valamennyien megúszták sértetlenül, viszont Vitalij kevlár sisakját átszakította egy repesz.
Körülbelül egy hónappal később özvegye szívbemarkoló felhívással fordult az ukrán párokhoz: készüljenek fel a legrosszabbra, és forduljanak egy reproduktív klinikához, amíg nem késő. „Legkedvesebb férjem, Vitalij Kirkacs-Antonenko meghalt a csatában, de reménykedem, hogy gyermekeim lesznek tőle, és szeretném megosztani veletek a tapasztalataimat” – írta.
A házaspár egy korábbi eltávozás alkalmával lefagyaszttatta a férj spermáját arra az esetre, ha nem térne haza a csatából. A pár az ominózus november 9-e előtt pár nappal találkozott utoljára. A Facebook-oldalukon közzétett fotón büszkén mosolyognak, kezükben egy ultrahang-felvétellel: akkor tudták meg, hogy az asszony három hónapos terhes. Azonban Natalija eltökélt, hogy a már a méhében lévő kislányon kívül annyi gyereket szül hősi halott férjének, ahányat csak tud. A kriobankban őrzött sperma ugyanis húsz évig használható fel.
A megnövekedett igénynek elébe menve a klinikák ingyenes programokat indítottak, arra ösztönözve a katonákat, hogy fagyasszák le a spermájukat vagy petesejtjeiket arra az esetre, ha megsérülnének vagy elesnének a fronton. „Te legyőzöd az ellenségünket, mi legyőzzük a meddőségedet” jelszóval elsőként az ICSI nevű klinika jelentette be az ukrán függetlenség napján (augusztus 24.), hogy spermatárolással vagy meddőségi kezeléssel ingyenesen segíti egy pár gyermekvállalását. A múlt év végén egy másik klinika hat családnak ajánlotta fel ugyanezt. Emellett a Hős Nemzet nevű program keretében jelentős kedvezményeket kínálnak a katonák vagy házastársuk spermatárolására és meddőségi kezelésére. Vitalij Radko, a kijevi fő kirendeltség orvosa az Economistnak úgy becsülte, hogy havonta 30-40 katona pár lépi át a küszöbüket, és „kerülgeti a bejáratnál a dízelgenerátoroktól a petesejteket, spermiumokat és embriókat tároló kriokamrákhoz vezető kábelkötegeket”.
A háború előtt a páciensek csaknem fele külföldi volt – főként Kínából, de érkeztek Amerikából, Nagy-Britanniából, Franciaországból, Olaszországból és Spanyolországból is –, most viszont már csak ukránok vannak, akiknek a negyven százaléka katona.
A jelenség megértéséhez fogódzókat adnak a Natalija Kirkacs-Antonenko felhívására adott reakciók. A fenti Facebook-poszthoz fűzött hozzászólásokból kiderül: egyrészt a nők úgy fogják fel, hogy a harcban elesett szeretetteik a születendő gyermekekben élnének tovább, másrészt az ukránok nemtől függetlenül úgy érzik, a gyermekvállalás része a betolakodó elleni küzdelemnek, nemcsak azért, mert a háború elkerülhetetlenül emberáldozattal jár, hanem mert ebben a konkrét esetben az orosz invázió célja az ukrán nemzet eltörlése.
Amúgy december végén az orosz kormány is bejelentette, hogy fizeti az Ukrajna elleni háborúra mozgósított katonák spermatárolását és bizonyos meddőségi kezeléseket – írta a Politico a TASZSZ orosz állami hírügynökséget idézve.
CSAK SAJÁT