„Egy pillanatig azt hittem, támadás érte a szigetet” - Tajvanon élte át a földrengést a kolozsvári származású kutató
A legfrissebb hivatalos adatok szerint már kilenc halottja és több mint hétszáz sérültje van a szerda reggel történt, 7,4-es erősségű földrengésnek Tajvanon. A szigeten tartózkodó, erdélyi születésű kutató a rémisztő egy percről és az ottani társadalom meglepően nyugodt reagálásáról számolt be a Maszolnak.
Tajvant az elmúlt 25 év legerősebb földrengése rázta meg szerdán, helyi idő szerint reggel nyolc óra előtt pár perccel. A japán meteorológiai intézet mérése szerint a rengés 7,7-es erősségű volt, míg az amerikai földtani intézet közlése szerint 7,4-es. A rengést több mint száz utórengés követte.
A rengés epicentruma a 25 milliós ország gyérebben lakott keleti partvidékén található Hualien megye közelében volt. A területen nagyjából háromszázezre élnek, sokan közülük nehezen megközelíthető hegyvidékes területeken és partszakaszokon. Egy helyi lakos az Rtl.hu által idézett BBC-nek elmondta, eleinte úgy tűnt, hogy csak egy gyengébb rengés lesz, de a végén hirtelen nagyon erőssé vált, ennek ellenére az otthonában csak kisebb károk keletkeztek. A rengésben egyébként több mint száz épület rongálódott meg, amiknek fele Hualien megyében található. Négy épület részben összedőlt. Háromból már kimenekítették az embereket - írta a magyar portál.
Szilágyi-Gál Mihály, a budapesti Eötvös Lóránd Tudományegyetem kolozsvári születésű ösztöndíjas kutatója Tajpejben, Tajvan fővárosában tartózkodik, ott élte át a földrengést, messengeren sikerült felvenni vele a kapcsolatot. „Kiugrottam az ágyból, az egész ház intenzíven mozogott kb. egy percig. Félálomban egy pillanataig arra gondoltam, hogy támadás érte a szigetet. Elég rémisztő volt a bezártság miatt” – írta a kutató, aki az egyetem vendégházának harmadik emeletén van elszállásolva, elmondása szerint egy domb tetején. Hozzátette: egy órával a rengés után az egyik házfenntartó érdeklődött, hogy jól van-e.
„Egy fél napig nem jártak egyes buszok, az sem, amelyik az egyetemről a városközpont felé jár. A Tajvani Nemzeti Könyvtárban közölték, hogy ma nincs raktármunka, de azért be lehetett menni. Amúgy az élet nem állt le, csak kisebb korlátozások voltak. Az utórezgésekből én csak hármat éreztem” - számolt be Szilágyi-Gál Mihály.
Mint fogalmazott, Tajpejben nem volt pánikhangulat, inkább csend követte a földrengést. A kutató közölte: fél órával a tragédia után a gyerekek visszamehettek az iskolába, a boltok már nyitva vannak, holnaptól semmiféle korlátozás nincs.
CSAK SAJÁT