EU-biztos: igazságtalanok az Európai Bizottságot ért kritikák a fehérorosz határhelyzet miatt

Margarítísz Szkínász, az Európai Bizottság európai életmód előmozdításáért felelős tagja szerdán, az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén „igazságtalannak és ellentmondásosnak" nevezte az EP-képviselők kritikáit a bizottság azon intézkedései miatt, amelyeket a fehérorosz határon kialakult migrációs válság kezelésére javasolt.

Mint mondta, a javasolt intézkedéseket a Litvánia, Lettország és Lengyelország határaira nehezedő migrációs nyomás enyhítése érdekében alakította ki a bizottság, válaszként a fehérorosz rezsim hibrid jellegű támadására. Hangsúlyozta: Brüsszel december 1-jén tett javaslatot a migráció sürgősségi kezelésére vonatkozó eljárásra, amellyel az Európai Unió meghosszabbítja a menedékkérelmek benyújtásának határidejét, valamint egyszerűsíti és felgyorsítja az illegális migránsok visszatérését.

„Az EP-képviselők egy része azzal vádol minket, hogy mindenkit beengedünk, másik része pedig azzal, hogy megkönnyítjük a kitoloncolásokat, pedig testületünk csak a rendkívüli körülményekre kíván reagálni, az EU működéséről szóló szerződéssel összhangban” - mondta a biztos. „Ez egy kivételes eljárás, és semmilyen körülmények között nem tekinthető az új normának” – tette hozzá.

Szkínász reményét fejezte ki továbbá, hogy az Európai Tanács elfogadja az új európai migrációs és menekültügyi paktumot, segítve, hogy az EU a megfelelőbb választ adhasson az ilyen típusú helyzetekre.

A Fidesz EP-képviselői az MTI-hez eljuttatott közleményükben hangsúlyozták: az Európai Bizottság javaslata ezúttal sem a hatékony külső határvédelmet segítené, hanem továbbra is a migrációt menedzselné.

A képviselőcsoport tagjai közül Gál Kinga a plenáris vita kapcsán elmondta: „Amikor Lengyelország és a balti államok a saját határaikat védik, védik az EU külső határait is. Mi, magyarok, ahogy eddig is, teljes szolidaritást vállalunk lengyel barátainkkal, és segítjük őket, hogy meg tudják állítani a tömeges illegális migrációt a külső határokon.” Hozzátette: 2015 óta Magyarország ugyanezt tette, több mint 590 milliárd forintot költött el arra, hogy megvédje az unió külső határait, az Európai Bizottság viszont egy fillérrel sem járult hozzá a határkerítés költségeihez.

Hidvéghi Balázs szerint a bizottság javaslatai „nem húzzák ki a probléma méregfogát.” „A javaslat nem ad semmilyen eszközt a külső határokat védő tagállamoknak, amely valódi, az igényeiknek megfelelő segítséget jelentene, illetve túl későn jött és túl kevés. Az uniónak gyökeresen meg kell változtatnia migrációs politikáját, és a határkerítések finanszírozásával kell biztosítania a külső határok hatékony védelmét” – húzta alá a képviselő.

(Címlapi illusztráció forrása: Hargita Megye Tanácsa)

Kapcsolódók

Kimaradt?