ENSZ-határozat a Korán-égetés ellen

Több állam ellenezte, de az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) emberjogi bizottsága végül elfogadta szerdán Genfben azt a határozatot, amelyben elítélik a Korán-égetést és minden egyéb vallási gyűlöletet.

Az egyezményt a Pakisztán által – több iszlám állam nevében – kezdeményezett vitát követően fogadták el, a Svédországban történt Korán-égetés hozományaként.

Fotó: Pixabay

A határozatot a bizottság 47 tagja közül 28 szavazta meg, köztük Kína, Ukrajna és a legtöbb afrikai állam. Hét tagállam tartózkodott, tizenkettő – köztük Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság és az Amerikai Egyesült Államok – ellene szavazott.

A határozat elítél minden nemű vallási gyűlölködést, és arra szólítja fel a tagállamokat, hogy módosítsák jogszabályaikat annak érdekében, hogy a gyűlölködő megnyilvánulások elkövetőit büntetni lehessen. Az ENSZ az elkövetkezőkben feltérképezi, hogy mely országokban nincs erre vonatkozó törvény, és szakemberek segítségével értékelik majd ki a helyzetet.

A pakisztáni nagykövet szerint a határozat szövege kiegyensúlyozott, ugyanakkor több nyugati állam ezzel nem ért egyet, mert miközben ők is elítélik a stockholmi Korán-égetést, szerintük az ENSZ-határozat ellent mond a szabad véleménynyilvánítás elvének.

Stockholm központjában Salwan Momika 37 éves iraki bevándorló június 28-án, az iszlám világ egyik legfontosabb ünnepén oldalakat tépett ki és gyújtott meg az iszlám szent könyvéből. A Koránra előzőleg szalonnát helyezett, ami a hívőket súlyosan sértő gesztus volt. Momika ellen utólag „etnikai vagy nemzetiségi csoport elleni izgatás”, továbbá a tűzgyújtási tilalom megszegése miatt eljárás indult, de előzetesen a rendőrség engedélyt adott akciójára.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?