Dél-Korea: kacsákkal ütközött a lezuhant repülőgép

A Jeju Air múlt hónapban lezuhant repülőgépének mindkét hajtóművében kacsák maradványait találtak meg, a hétfőn közzétett előzetes jelentés szerint – írja a Reuters, idézi a News.ro. A hatóságok még mindig próbálják megállapítani, hogy mi okozta Dél-Korea legsúlyosabb légi katasztrófáját.

A lezuhant Boeing repülőgép mindkét hajtóművében Bajkál récék DNS-ét találták meg, egy olyan vándorkacsa-fajtaét, amely télen hatalmas csapatokban repül Dél-Koreába – áll a dél-koreai hatóságok hatoldalas jelentésében, melyet egy hónappal a baleset után tettek közzé. A jelentésben azonban nincsenek következtetések arra vonatkozóan, hogy mi okozhatta azt, hogy nem nyíltak ki a gép futóművei, és hogy a repülési adatrögzítők miért álltak le a repülés utolsó négy percében.

Nem nyíltak a futóművek, hasán csúszva ütközött és falnak csapódott az utasszállító gép. | Fotó: Agerpres

Arról már a korábban is érkeztek hírek, hogy madártollakat és vért találtak a hajtóművekben. 

Mint ismert, december 29-én a Jeju Air Bangkokból közlekedő gépe kényszerleszállás során a hasán csúszva túlment a kifutópályán a Muan repülőtéren, és egy falnak ütközött. A fedélzeten tartózkodó 181 utas és személyzet közül kettő kivételével mindenki meghalt. „A falnak ütközés után tűz ütött ki és a gép részben felrobbant” – áll a jelentésben, amelyhez néhány új képet is csatoltak a baleset helyszínéről. A szakértők szerint a lokátor segít eligazítani a kifutópályához közeledő repülőgépet, és a Muan repülőtéren vasbetonból és földből épített szerkezet, amely a rendszer antennáit tartja, valószínűleg hozzájárult a halálos áldozatok magas számához.

A vizsgálat részeként a hajtóműveket szétszerelik, az alkatrészeket alaposan megvizsgálják, a repülés közbeni és a légiforgalmi irányítás adatait elemzik, valamint megvizsgálják a földet, a lokátorokat és a madarakra vonatkozó bizonyítékait – olvasható a következő lépésekről szóló jelentésben.

„Ezek a kiterjedt vizsgálati tevékenységek a baleset pontos okának meghatározására irányulnak” – áll a jelentésben, amely kiemelte a dél-koreai nyomozók számos első megállapítását, amelyeket szombaton megosztottak az áldozatok családjaival, köztük azt, hogy a pilóták madárrajra figyeltek fel.
Azt, hogy a pilóták pontosan mikor jelentették a madarakat, egyelőre nem erősítették meg – áll a baleseti jelentésben –, de a repülőgép „egy fordulási manőver során madarakkal ütközésre figyelmeztető üzenetet küldött”. A jelentés nem részletezte, hogy a pilótafülke hangrögzítője (CVR) és a repülési adatrögzítő (FDR) miért állította le egyszerre a rögzítést, közvetlenül azelőtt, hogy a pilóták vészhelyzetet jelentettek.

A repülőgép 498 láb (152 méter) magasságban volt és 161 csomós (298 km/órás) sebességgel repült körülbelül 1,1 tengeri mérföldre (2 km) a kifutópályától, amikor a repülésrögzítők leálltak, áll a jelentésben.

A Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO), az ENSZ egyik ügynöksége előírja, hogy a balesetek kivizsgálóinak a balesetet követő 30 napon belül előzetes jelentést kell készíteniük, a végleges jelentés közzétételét pedig 12 hónapon belül szorgalmazza. A dél-koreai légi és vasúti baleseteket vizsgáló bizottság megosztotta jelentését az ICAO-val, Thaifölddel, az Egyesült Államokkal és Franciaországgal, amelyek a repülőgép és a hajtóművek gyártóinak országa – közölte egy tisztviselő hétfőn.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?