Cigarettamaffiát lepleztek le Magyarországon – moldáv-román állampolgároknál futottak össze a szálak (VIDEÓ)
Minden idők legjelentősebb magyarországi jövedéki bűncselekményét leplezték le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nyomozói több hónapos felderítő munkát követően. Az akció során teherautószám találtak törvénytelen dohányterméket, gyártáshoz szükséges gépeket, alapanyagokat, és egy külföldi bűnszervezet több tagját is elfogták a pénzügyőrök.
A 41 helyszínen, összehangoltan végzett rajtaütés során 156 tonna dohányt, több mint 1 millió doboz, forgalomra kész hamis cigarettát, cigarettagyártó gépsorokat és 2000 raklapnál is több alapanyagot foglalt le a hatóság, számol be Facebook oldalán a NAV.
A NAV három nyomozó szerve egyesítette kapacitását a grandiózus műveletben: a Bűnügyi Főigazgatóság Központi Nyomozó Főosztályán, illetve az Észak- alföldi-, valamint az Észak-magyarországi Bűnügyi Igazgatóságokon indultak korábban büntetőeljárások az illegális cigarettagyártás, valamint adózás alól elvont dohánytermékek kereskedelmének felderítése céljából.
Az eljárások során kiderült, hogy a szálak egy konspiráltan működő, főként moldáv–román állampolgárokból álló szervezett elkövetői csoportnál futottak össze. A gyanúsítottak a nyomozás adatai szerint külföldről szerezték be a dohányt, az alapanyagokat és a cigarettagyártó gépsorokat. A hamis cigarettát illegális üzemekben állították elő, ahol ukrán munkásokkal dolgoztattak. A hamisítók a szállítások során külföldi rendszámú, körülbelül félszáz tehergépkocsi-szerelvényt használtak, a járműszerelvényeket trükkös, pörgethető rendszámtáblákkal vagy hamis rendszámokkal szerelték fel, amelyeket naponta akár többször is lecserélték. A rakott kamionok jellemzően éjszaka mozogtak, azokat úgynevezett előfutó (figyelő) autók vezették fel, hogy az esetleges közúti ellenőrzésekről, a hatósági jelenlétről értesíthessék a teherflottát.
Az illegális tevékenységre: előkészítésre, gyártásra, csomagolásra használt ingatlanokat és azok környékét kamerákkal figyelték, az egyik épületben speciális kamera-vezérlőhelyiséget is kialakítottak, ahonnan több monitoron kontrollálták az idegenek mozgását. Kommunikációjukat titkosított csatornákon keresztül bonyolították, mobil wifi routereken keresztül. Modern, haditechnikai eszközöknek minősülő, rádiójel-zavaró és -detektáló készülékeket használtak, amelyek birtokban tartása önmagában is bűncselekmény – ezekkel az eszközökkel egyértelműen a nyomozó hatóság technikai berendezéseit figyelték, illetve blokkolták.
Az összehangolt bűnügyi akciósorozatban, Magyarország hat megyéjében, összesen 316 nyomozó, járőr és a MERKUR bevetési egység működött közre. Kiderült, hogy egy székesfehérvári helyszínen az elkövetők egy ipari méretű illegális cigarettagyár termelőkapacitásának áthelyezését megkezdték, a nyomozók ekkor döntöttek az akció megindításáról. Az akció idején a gyárban hárman voltak, akiket a helyszínen elfogtak.
A kutatások során lefoglaltak három komplett cigarettagyártó gépsort, két további gépsorrészt, egy dohánygőzölésre, fermentálásra, feldolgozásra használatos berendezést, továbbá a gyártáshoz szükséges további eszközöket, dohányszárító gépeket, szállítószalagokat, ipari generátorokat, targoncákat, a gyártási selejt elégetésére szolgáló kazánt.
Az elkövetők kétségtelenül nagypályások voltak, hatalmas mennyiségű jövedéki termékkel és alapanyagokkal rendelkeztek.
E mennyiség forgalomba kerülése esetén 81 milliárd forint jövedékiadó- és áfakiesést okozott volna a költségvetésnek. A lefoglalt jövedéki termékek (dohány és cigaretta) jövedékiadó- és áfavonzata összesen 10,8 milliárd forint.
Az eljárás során egy magyar és öt moldáv–román kettős állampolgárt hallgattak ki gyanúsítottként, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja miatt. A NAV nyomozó hatósága a 6 személyt őrizetbe vette, kezdeményezte letartóztatásukat a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Főügyészségen, majd a bíróság mindannyiuk esetében elrendelte azt. Egy gyanúsítottat elfogatóparancs alapján még keresnek. Több gyanúsított az eljárás során az együttműködést, illetve az iratok aláírását megtagadta. Egyikük támadólag lépett fel az eljáró nyomozóval szemben, ellene hivatalos személy elleni erőszak miatt feljelentést tettek.
Nyitókép illusztráció: NAV Facebook oldala
CSAK SAJÁT