Az új szlovén kormány megszünteti az üzemanyagár-stopot

Szlovéniában június 21-től megszűnik az üzemanyagár-stop – közölte Robert Golob szlovén kormányfő a szerdai sajtótájékoztatóján. A miniszterelnök kiemelte: az autópályákon kívüli töltőállomásokon rögzítik a kiskereskedői árrést, míg az autópályákon teljesen liberalizálják a díjszabást.

A kép illusztráció | Fotó: PixabayAz olaj ára másfél évvel ezelőtt 70 euróba került tonnánként, most 120 euró fölé emelkedett – mutatott rá Golob, hozzátéve, hogy ez azonban nem tükröződött a kiskereskedelmi árakban, mert Szlovéniában ez idő alatt eltérő árszabályozások voltak. „Volt egy rendszerünk, amely erőszakkal bevezette a kiskereskedelmi árak szabályozását, ami miatt több millió euró értékű kártérítési követeléseink vannak most az üzemanyag-kiskereskedők részéről. Ez a rendszer így teljességgel fenntarthatatlan” – fogalmazott. Jelezte: a kormány egyensúlyt akar teremteni a piacon, ahol „mindenki, az állam, a kiskereskedők és a fogyasztók is viselik a terhek egy részét”.

Janez Jansa volt kormányfő, mandátumának lejárta előtt, három hónapra rögzítette az üzemanyagok árát. Az eurosuper 95 kiskereskedelmi árát 1,560 euróban, nagykereskedelmi árát 1,540 euróban, az eurodízel kiskereskedelmi árát 1,668 euróban, nagykereskedelmi árát 1,648 euróban határozta meg. A rendelet augusztus közepéig lett volna érvényben. Az új intézkedések nyomán a benzin keddi ára az autópályákon kívül 1,7 euróba, az autópályákon ennél 20 százalékkal többe került.

Matjaz Han gazdasági miniszter elmondta: a kormánynak gyorsan kellett cselekednie, mivel az üzemanyagárak mindenkit érintenek, és a jelenlegi szabályozás jelentős hiányt okoz az államnak. „A kiskereskedőknek fizetett esetleges kártérítések több száz millió euróra rúgnának az év végéig” – hangoztatta.

Golob további intézkedéseket is bejelentett, amelyeket a kormány jövő héten tervez elfogadni. Sajtókonferenciáján az adókedvezményeket említette, valamint az élelmiszerek árának mérséklését. Július második felében pedig az energiaárakat korlátozó intézkedésekről döntenek. „Elegendő idő van a cselekvésre. Ezek az intézkedések is ugyanazt az elvet követik majd, mint a kőolajtermékeknél, vagyis a kiszámíthatóságot valamennyi érdekelt fél számára” – mondta Golob.

Kapcsolódók

Kimaradt?