Az Európai Unióra mutogat a Microsoft az internetes leállás miatt

Miután az elmúlt napokban gyakorlatilag 8,5 millió számítógép ideiglenesen leállt, a Microsoft azt állítja, hogy az Európai Unió a felelős a világ legnagyobb számítógépes kieséséért, amely pénteken egy hibás biztonsági frissítést követően következett be.

A helyzethez alapvetően nincs köze a Microsoftnak, egy tőle teljesen független vállalat által készített szoftver miatt történtek az óriási üzemzavarok. Ettől függetlenül sokan a céget vonták kérdőre a helyzetért, erre a The Wall Street Journalnek nyilatkozva a Microsoft szóvivője az EU-ra kezdett ujjal mutogatni, számol be az Origo.

A szóvivő felhánytorgatta, hogy a Microsoft még 2009-ben kénytelen volt megállapodást kötni az EU-val, miszerint minden ellenőrzött biztonsági szoftver készítőjének ugyanolyan rendszermag szintű hozzáférést kell adnia a Windowsokhoz, mint amilyennel maga is rendelkezik.Fotó: Microsoft Facebook oldalaAz EU-val kötött megállapodás a szabad piaci versenyt hivatott garantálni a biztonsági szoftverek piacán, megelőzi azt, hogy a Microsoft mesterségesen limitálhassa a mások által készített, a termékeivel rivális biztonsági szoftverek hatékonyságát és funkcionalitását.

A Microsoft lényegében azt állítja, hogyha nem lenne ez a megállapodás és kitehette volna a konkurencia szűrét a Windows legmélyebb bugyraiból, akkor nem történt volna meg a mostani katasztrófa.

Mint beszámoltunk, több ezer repülőjárat késett vagy törölték, így az utasok világszerte a repülőtereken rekedtek, a bankkártyás fizetés sem működött. A problémát a CrowdStrike Falcon rendszerének hibás frissítése váltotta ki, amelyet a kibertámadások megelőzésére terveztek. A rendszer kiváltságos hozzáféréssel rendelkezik a számítógép egy kulcsfontosságú részéhez, az úgynevezett kernelhez. A felhasználók a hírhedt „kék képernyővel” találták magukat szemben, ami azt jelzi, hogy a számítógépes rendszer „halott” és gyakorlatilag használhatatlan.

A Microsoft rendelkezik a CrowdStrike házon belüli alternatívájával, a Windows Defenderrel, de az európai versenyhatósági vizsgálat elkerülése érdekében 2009-ben kötött egyezsége miatt több biztonsági gyártónak is engedélyezte, hogy a kernel szintjén telepítsen szoftvereket, részletezi a Digi24 hírtelevízió.

A 2000-es évek eleje óta az Európai Bizottság azzal vádolja a Microsoftot, hogy népszerű Windows-szoftvere miatt tisztességtelen előnyt szerzett más cégekkel szemben. A Microsoft fő versenytársa, az Apple 2020-ban blokkolta a hozzáférést a rendszermaghoz a Mac számítógépein, arra hivatkozva, hogy ez javítja a biztonságot és a megbízhatóságot. A Wall Street Journalnak nyilatkozva a Microsoft szóvivője elmondta, hogy a cég az uniós megállapodás miatt nem tud hasonló változtatást végrehajtani. A CrowdStrike közölte, hogy az érintett számítógépek „jelentős része” újra online van, és elnézést kért a történtekért. Európa az új digitális piacterekről szóló törvénye értelmében jelenleg arra próbálja kényszeríteni az Apple-t, hogy biztosítson hozzáférést az iPhone-hoz, hogy lehetővé tegye az alternatív alkalmazásboltok és webböngészők használatát. Az Apple azt állítja, hogy a változtatások miatt az iPhone kevésbé lesz biztonságos.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?