A mesterséges intelligencia veszélyeit tárgyalják meg csúcstalálkozón az Egyesült Királyságban

Politikai vezetők, technológiai óriások és a mesterséges intelligencia (MI) szakértői találkoznak szerdán az Egyesült Királyságban, hogy megnyissák az első globális csúcstalálkozót, amely a technológia robbanásszerű növekedése által jelentett kockázatokról szól – írja az AFP alapján az Agerpres.

A folyamatban lévő technológiai forradalom reményeket és vágyakat, de egyben félelmeket is ébreszt, és ez utóbbi lesz a központi témája a Bletchley Park Manorban, az emblematikus II. világháborús kódfejtő központban, Közép-Angliában szerdán kezdődő csúcstalálkozónak. Az esemény első napján a résztvevők megvitatják a következő generációs mesterséges intelligencia, például a ChatGPT társalgási robot potenciális veszélyeit.

Illusztráció | Fotók forrása: Pexels

Csütörtökön magas szintű politikai képviselőket várnak, mint például Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Antonio Guterres ENSZ-főtitkár, Kamala Harris amerikai alelnök és Georgia Meloni olasz miniszterelnök – az egyetlen egyébként a G7-es államfők közül, aki elmegy az eseményre az Egyesült Királyságba. Az ipari kémkedéssel kapcsolatos feszültségek és félelmek ellenére Kína is képviselteti magát, de hogy milyen szinten, még nem ismert.

A Szilícium-völgy sztárvállalkozói, például Sam Altman és Elon Musk, akik közösen hozták létre az OpenAI-t, a ChatGPT mögött álló startupot, szintén várhatóan részt vesznek a rendezvényen. A milliárdos Elon Musk, aki az X (korábban Twitter) közösségi oldal tulajdonosa, márciusban több száz más nemzetközi szakértővel együtt szüneteltetni kívánta a ChatGPT4-hez hasonló, élvonalbeli mesterséges intelligenciák kutatását. A hírforrás szerint a csúcstalálkozó végén Elon Musknak és Rishi Sunak brit miniszterelnöknek lesz egy közös tárgyalása.  

Az év szava: MI

Az MI területén megalkotott közös politika hiányában az Egyesült Királyság a nemzetközi együttműködés motorjává kíván válni egy olyan kérdésben, amely annyira felkavarta a bolygót, hogy a Collins brit szótár szerkesztői szerdán az év szavának választották az MI-t, a mesterséges intelligenciát.

A brit kormány reméli, hogy eljutnak legalább egy első nemzetközi nyilatkozatig a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kockázatok természetéről. Javasolja továbbá egy MI-val foglalkozó testület létrehozását az Éghajlat-változási Kormányközi Testület mintájára.

„A fejlett mesterséges intelligencia által jelentett kockázatok magasak” – figyelmeztetett korábbi közleményében Michelle Donelan brit technológiai miniszter, aki megnyitja a Bletchley Parkban tartandó csúcstalálkozót. „Ez a csúcstalálkozó lehetőséget ad arra, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a megfelelő szakértelemmel rendelkező emberek összegyűltek az asztal körül, hogy megvitassák, hogyan tudjuk ezeket a kockázatokat a jövőben csökkenteni” – tette hozzá. A kihívás az, hogy a mesterséges intelligenciával foglalkozó laboratóriumok és technológiai óriások innovációjának akadályozása nélkül határozzák meg a biztosítékokat.

Kifogásolják, hogy zárt ajtók mögött zajlik

Az Európai Unió és az Egyesült Államok a szabályozási utat választotta, Joe Biden elnök hétfőn jelentette be a nemzetközi szinten követendő, „útbaigazító” célú szabályokat és alapelveket. A múlt héten több vállalat, például az OpenAI, a Facebook Meta és a Google DeepMind az Egyesült Királyság kérésére beleegyezett abba, hogy nyilvánosságra hozza a mesterséges intelligencia biztonsági szabályainak egy részét.

Egyébként Rishi Sunak miniszterelnöknek címzett nyílt levélben száz nemzetközi szervezet, szakértő és aktivista kifogásolta, hogy a csúcstalálkozót zárt ajtók mögött tartják, az új technológiai óriások dominálnak, és korlátozott hozzáférést biztosítanak a civil társadalom számára.

„Fel kell hagynunk azzal a gondolkodással, hogy a profitorientált magáncégek az egyetlen lehetséges és legitim tulajdonosai a mesterséges intelligencia rendszereknek, amelyek átalakítják az életünket és a munkavégzésünk módját” – mondta Sasha Costanza-Chock, a Harvard Egyetem Berkman Klein Központjának docense egy sajtótájékoztatón.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?