A Nagy-Britanniában letelepedett EU-állampolgárok ukrajnai rokonai is kérhetnek brit családegyesítési vízumot

A Nagy-Britanniában letelepedett EU-állampolgárok ukrajnai rokonai is kérhetnek bizonyos feltételekkel brit tartózkodási engedélyt a London által indított ukrajnai családegyesítési program (Ukraine Family Scheme) alapján - jelentette be pénteken a brit belügyminisztérium.

A tárca tájékoztatása szerint a részvétel ebben a programban az ukrajnai állampolgárok számára akkor lehetséges, ha a hozzátartozó, akihez csatlakozni kívánnak, brit állampolgár vagy olyasvalaki, akinek állandó nagy-britanniai letelepedési engedélye van. A minisztérium külön kiemeli: az ukrajnai állampolgárok jogosultak lehetnek a tartózkodási engedély kérvényezésére a Nagy-Britanniában letelepedett EU-állampolgárok nem uniós országokból származó hozzátartozói számára meghirdetett brit családegyesítési program (EU Settlement Scheme Family Permit) alapján is.

Nagy-Britannia 2020. január 31-én kilépett az Európai Unióból. Azok az EU-polgárok azonban, akik 2020 végéig, a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után kezdődött 11 hónapos átmeneti időszak lejártáig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek Nagy-Britanniában, továbbra is az országban maradhatnak megszerzett összes jogosultságuk megtartásával, de ehhez meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyért - hivatalos jogi elnevezéssel: letelepedett státusért - kell folyamodniuk.

A brit belügyminisztérium legutóbbi összesítése szerint a 27 EU-tagország Nagy-Britanniában élő állampolgárai közül 2022. január 31-ig több mint 6,4 millióan adták be a letelepedett státusra szóló kérelmüket, köztük hozzávetőleg 160 ezer magyar állampolgár.

A belügyi tárca pénteki tájékoztatása szerint az ukrajnaiak részére meghirdetett családegyesítési program keretében azok kérhetik a csatlakozási engedélyt brit vagy Nagy-Britanniában letelepedett hozzátartozóikhoz, akik 2022. január 1. előtt Ukrajnában éltek, beleértve azokat is, akik az orosz invázió miatt azóta távoztak Ukrajnából. A feltételek között szerepel a brit belügyminisztérium megfogalmazása szerint az is, hogy a Nagy-Britanniában élő családtag, akihez a kérelmező csatlakozni kíván, a kérelmező közvetlen hozzátartozója, vagy tágabb családjának tagja, vagy a tágabb értelemben vett család egyik tagjának közvetlen hozzátartozója legyen.

A kérelmezőknek hivatalos dokumentum-másolat bemutatásával kell igazolniuk, hogy milyen családi kötelék fűzi őket a Nagy-Britanniában élő családtaghoz. E dokumentum lehet például a házassági vagy születési bizonylat is - áll a brit belügyi tárca pénteki tájékoztatásában. A minisztérium hangsúlyozza: azok is kérvényezhetnek nagy-britanniai családegyesítési vízumot, akik nem tudnak felmutatni ilyen okmányt, de magyarázatot tudnak adni arra, hogy miért nincs a birtokukban ilyen igazoló dokumentum. A tájékoztatás szerint közvetlen hozzátartozónak minősülnek a házastársak, az egymással civil partneri viszonyban vagy élettársi kapcsolatban élők - élettársi kapcsolat esetén igazolni kell, hogy e kapcsolat legalább két éve tart -, a 18 éven aluli gyermekek, illetve 18 évesnél fiatalabbak esetében a szülők. Ugyancsak közvetlen hozzátartozóknak tekinti a szabályozás a jegyespárokat.

A kérelmező tágabb értelemben vett családjának tagjaiként határozza meg a szabályozás a 18 éven felüli gyermeket, a 18 éven felüliek esetében a Nagy-Britanniában élő szülőket, valamint a nagyszülőket, az unokákat - köztük a kérelmező partnerének unokáit -, és a testvéreket.

A brit belügyminisztérium tájékoztatása szerint a nagy-britanniai tartózkodási engedélyre szóló kérvényt az ukrajnai Lvivben, illetve a Magyarországon, Lengyelországban, Romániában, Moldovában és Franciaországban működő brit vízumkérelem-feldolgozó központokban lehet benyújtani.

Kapcsolódók

Kimaradt?