Ausztria tölti be az EU soros elnöki tisztét vasárnaptól, Románia gratulált

Vasárnaptól hat hónapon át Ausztria tölti be az Európai Unió soros elnökségét, az ország Bulgáriától vette át, majd januárban Romániának adja tovább a tisztséget.

Bulgária hat hónapon keresztül "Egyesülve erősebbek vagyunk" jelmondattal vezette az Európai Unió Tanácsát. "Fontos időszak következik, amikor az Európai Unió jövőjéről fogunk vitázni, az unió jövőjéről, a közös európai politikákról, amelyek megalapozhatják a 2019. május 9-én Nagyszebenben sorra kerülő csúcstalálkozó témáit, amikor Románia lesz az Európai Unió Tanácsának elnöke" - szögezte le a külügyminisztérium.

A külügyi tárca közleménye szerint a következő hónapokban befejeződhetnek a Brexit tárgyalások, amely előzmény nélküli eset az EU történelmében, hogy egy tagország elhagyja az európai közösséget. "Ugyanakkor fontos időszak következik, amikor az Unió fejlesztési irányainak fontossági sorrendjét állítják fel, a többéves pénzügyi keretét dolgozzák ki, amely során intenzív alkudozásokra lehet számítani" - közölte a külügyminisztérium. Victor Negrescu, európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter azt nyilatkozta, hogy Románia számára fontos lesz a következő fél év, amikor Ausztria mellett árnyék-elnökséget fog folytatni. 

Harmadjára tölti be Ausztria a tisztséget

Az EU-hoz 1995-ben csatlakozott Ausztria harmadjára látja el a félévente tagállamról tagállamra szálló tisztet. Bécs már véglegesítette "Európa, amely védelmet nyújt" mottójú programját és annak prioritásait: az ország elsősorban a biztonság megerősítésére, a bevándorlás elleni küzdelemre, a versenyképesség fokozására, a digitalizációra, illetve Európa szomszédságának stabilitására kíván fókuszálni.

Ausztria emellett meg akarja erősíteni a szubszidiaritás elvét. Álláspontja szerint az EU-nak a nagyobb, közös fellépést igénylő kérdésekkel kellene foglalkoznia, míg a kevésbé jelentős ügyekben hátra kellene lépnie egyet, a tagállamokra vagy a régiókra hagyva a megoldást. Az osztrák kormány emellett erősíteni kívánja az ország "semleges közvetítői tevékenységét" az Európai Unión belül.

Az elnökség nyitóeseményére a Jean-Claude Juncker vezette Európai Bizottság tagjai csütörtökön Bécsbe látogatnak, ahol az osztrák prioritásokról egyeztetnek. A most kezdődő lesz az utolsó félév a 2019-es európai parlamenti választások előtt, ezért szakértők szerint különösen jelentősnek számít. A rotációs elnökség az EU új alapszerződése, a 2009-ben hatályba lépett Lisszaboni Szerződés óta valamelyest veszített a korábbi jelentőségéből, főként amiatt, hogy a külügyi tanács üléseit már nem az elnöklő állam külügyminisztere, hanem az uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő vezeti. A többi szakminiszteri ülésen azonban továbbra is az érintett ország feladata a napirend kialakítása, az álláspontok közelítése és a kompromisszumok elérése.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?