Feszültség a G7-csúcs előtt, elsősorban Trump miatt
Amerikai-európai összeütközés várható a világ hét legfejlettebb ipari országának (G7) pénteken kezdődő kanadai csúcstalálkozóján, Trump ráadásul nem lesz végig jelen.
A feszültséget az Atlanti-óceán két oldalán az iráni atomalku okozza, illetve, hogy a védővámok és a klímavédelem terén is homlokegyenest eltérő állásponton vannak a politikusok.
Az Európai Unió vezetői, illetve az Egyesült Államok, Kanada, Németország, Olaszország, Franciaország, Japán és Nagy-Britannia állam- és kormányfői a Québechez közeli La Malbaie-ben gyűlnek össze. Találkozójukra árnyékot vet, hogy Donald Trump amerikai elnök kormánya több kérdésben gyökeresen más nézeteket vall, mint európai partnerei.
Egyelőre azt sem tudni, ezúttal elfogadnak-e közös zárónyilatkozatot. Angela Merkel német kancellár szerdán azt mondta: nem kell minden áron ragaszkodni a közös nyilatkozathoz, és nem szabad csak a kompromisszum kedvéért kompromisszumot kötni. Ez azonban ellentmond a G7 szellemiségének, amelynek célja, hogy értékközösségként közös megoldásokat találjon a globális kihívásokra - hívja fel a figyelmet a dpa német hírügynökség.
A legritkább esetben fordul csak elő, hogy mindössze a házigazda összefoglalója zárja az eseményt. Tavaly, a taorminai találkozón, nagyon közel jutottak a résztvevők ahhoz, hogy ne adjanak ki zárónyilatkozat. Ez volt az első alkalom, hogy Donald Trump képviselte az Egyesült Államokat a G7-ek csúcstalálkozóján.
Szingapúr fontosabb
Ráadásul Trump nem is lesz ott végig a világ hét legfejlettebb ipari országának (G7) pénteken kezdődő csúcsértekezletén Kanadában: az elnök szombaton, helyi idő szerint kora délelőtt távozik a csúcsértekezletről, mert Szingapúrba indul a Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel tartandó jövő heti csúcstalálkozóra.
Nem csoda, ha menekül: a Fehér Ház közleménye előtt nem sokkal Donald Trump a Twitteren heves vitába keveredett Emmanuel Macron francia elnökkel és Justin Trudeau kanadai kormányfővel. Mindkét politikus ígéretet tett arra a mikroblogján, hogy a csúcsértekezleten vitába száll Trumppal a szövetségeseire kivetett vámtarifák miatt.
Az amerikai elnök így válaszolt: "Kérem, mondják meg Trudeau miniszterelnöknek és Macron elnöknek, hogy ők azok, akik megrohamozzák az Egyesült Államokat hatalmas vámtarifákkal és teremtenek neki nem pénzügyi akadályokat." Hozzátette: "Az EU-nak 151 milliárd dolláros kereskedelmi többlete van az Egyesült Államokkal szemben, és Kanada távol tartja (a piacaitól) a mi farmereinket és másokat is. Várom a holnapi találkozót". Később, újabb bejegyzésben, a kanadai kormányfőről azt írta, hogy ebben az ügyben "nagyon méltatlan".
"Minket sem zavar, ha esetleg csak hatan vagyunk"
Az Egyesült Államok és szövetségesei között az elmúlt napokban felerősödött a feszültség az amerikai kormány által az Európai Unióra, Kanadára és Mexikóra kivetett védővámok miatt. Washington az import acélárura 25 százalékos, az import alumínium-termékekre 10 százalékos védővámot vetett ki. A francia államfő csütörtökön arra szólította fel a G7-es országcsoport vezetőit, hogy a kétnapos csúcsértekezleten szálljanak vitába Donald Trumppal, és a hagyománytól eltérően ne adjanak ki közös közleményt a találkozó végén. "Talán az amerikai elnököt nem izgatja, hogy elszigetelődik, de minket sem zavar, ha esetleg csak hatan vagyunk" - idézte a Politico című lap Emmanuel Macront.
A kanadai kormányfő ismét "nevetségesnek" minősítette a védővámokat, és a kanadai Radio Canada International tudósítása szerint azt mondta: "Mindannyian tudjuk, hogy Trump elnök szeret kiszámíthatatlan lenni".