Drámai a helyzet: felfüggesztették a mentést a guatemalai vulkán környékén

A guatemalai hatóságok csütörtökön felfüggesztették a mentési munkálatokat a múlt héten kitört Fuego (Tűz) vulkán környékén a rossz időjárási viszonyok miatt - jelentette a helyi katasztrófavédelem. A halálos áldozatok száma eközben meghaladta a százat.

Az időjárási és a helyszíni viszonyok nem megfelelőek a mentők testi épségének megőrzése érdekében, ezért az a döntés született, hogy pillanatnyilag felfüggesztjük a mentési munkálatokat - mondta David de León, a CONRED szóvivője. A térségben megfigyelőállást létesítenek, és amint az időjárási körülmények lehetővé teszik, a mentőcsapatok visszatérhetnek - tette hozzá. De León felszólította a lakosokat, hogy maradjanak távol a környéktől.

A guatemalai csendőrség lezárta a környéket, hogy megakadályozza a lakosok bejutását, több túlélő ugyanis megpróbál visszatérni  korábbi otthonába,  hogy kimentse személyes tárgyait.

A rendőrség eközben arról tájékoztatott, hogy egy nő holttestére bukkantak helyi idő szerint csütörtök reggel. Szintén csütörtökön pedig egy férfi belehalt súlyos égési sérüléseibe az egyik kórházban. Ezzel a két újabb halálesettel már 101 halottja van a Fuego kitörésének.

Sarah Huckabee Sanders, a Fehér Ház szóvivője csütörtökön elmondta: az Egyesült Államok gyorssegélyt, valamint repülőgépet is küld a térségbe, hogy Floridába szállíthassák kezelésre azokat, akik égési sérüléseket szenvedtek. A Fehér Ház szóvivője egyúttal őszinte részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak.

A guatemalai szeizmológiai, vulkanológiai, meteorológiai és hidrológiai intézet jelentése szerint csütörtöktől csapadék várható, amely akár a jövő hét végéig is megmaradhat. A fővárostól mintegy 50 kilométerre délnyugatra fekvő,

3763 méter magas tűzhányó másodjára tört ki 2018-ban, hírügynökségek szerint a vasárnapi az elmúlt bő négy évtized legerőteljesebbje. A hatóságok mintegy 300 sérültet, és csaknem 200 eltűntet tartanak számon, a kitörés közel 2 millió embert érint. A halálos áldozatok közül sokan elégtek vagy a mérgező gázoktól fulladtak meg. Sok holttest annyira megégett, hogy az azonosításhoz DNS-vizsgálatra van szükség. Közel 3300 embert menekítettek ki a vulkánhoz közeli településekről. Guatemala 32 tűzhányója közül a Fuego a legaktívabb.

Kapcsolódók

Kimaradt?