Kiváló a víz minősége a legtöbb európai fürdőhelyen

Az európai fürdőhelyek több mint 85 százaléka kiérdemelte az Európai Unió szigorú minősítési kritériumai alapján a legmagasabb, kiváló minősítést az Európai Környezetvédelmi Ügynökség kedden közzétett éves jelentése szerint. Románia a "tűrhető" kategóriába került.

  • Az alábbi öt tagállamban a fürdővizek legalább 95%-a kiérdemelte a „kiváló” minősítést: Luxemburg (mind a 12 vizsgált fürdőhely), Málta (a fürdőhelyek 98,9%-a), Ciprus (a fürdőhelyek 97,3 %-a), Görögország (a fürdőhelyek 95,9 %-a) és Ausztria (a fürdőhelyek 95,1 %-a).
  • A 2017-ben vizsgált fürdőhelyek mindegyike legalább „tűrhető” minősítést kapott az alábbi tagállamokban: Ausztria, Belgium, Horvátország, Ciprus, Görögország, Lettország, Luxemburg, Málta, Románia, Szlovénia és Svájc (a fürdővíz-minőségi irányelvben a minőségre meghatározott minimumkövetelményeknek megfelelően).
  • A három, legtöbb „kifogásolt” kategóriába sorolt fürdőhelyet számláló ország Olaszország (79 fürdőhely, 1,4 %), Franciaország (80 fürdőhely, 2,4 %) és Spanyolország (38 fürdőhely, 1,7 %) volt. Az uniós tagállamok közül a „kifogásolt” minősítésű fürdőhelyek aránya a legmagasabb Észtországban (négy fürdőhely, illetve 7,4%), Írországban (hét fürdőhely, illetve 4,9%) és az Egyesült Királyságban (21 fürdőhely, illetve 3,3%) volt.

  • Az ellenőrzés szerint a kiváló minősítésű európai fürdőhelyek aránya a tavalyi évhez viszonyítva csekély mértékben csökkent, a 2016-os 85,5-ról 85 százalékra.
  • A "tűrhető" minimumkövetelmények terén is csak kis mértékű visszaesés (96,3-ról 96 százalékra) tapasztalható. Az ellenőrzés eredményeiben mutatkozó enyhe visszaesés legfőképp a nyári esőzés kiváltotta hatásoknak tudható be, valamint a romániai és svédországi ellenőrzési módszertanokban történt változásoknak - olvasható az EEA honlapján.

"A vizek szennyezettségének csökkentése jótékony hatással van az európai polgárok jólétére, valamint az állatok és növények egészségére is. Azonban nem ülhetünk ölbe tett kézzel: ahhoz, hogy fürdővizeink tiszták maradjanak, folyamatos figyelemre van szükség a politikai döntéshozók részéről. Ezért elengedhetetlen fontosságú a fürdőhelyek jövőben is folytatódó, rendszeres ellenőrzése és értékelése" - mondta Hans Bruyninckxet, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség ügyvezető igazgatója.

Az elmúlt évben ellenőrzött 21 801 európai fürdőhely, amelyek közül 21 509 (95,9 százalék) található az EU 28 tagállamának területén, csaknem kivétel nélkül megfelelt az uniós jogszabályok vízminőségre vonatkozó minimumkövetelményeinek - olvasható az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) és az Európai Bizottság jelentésében.

Az európai fürdőhelyek vízminősége jelentősen javult az elmúlt 40 évben, az uniós fürdővízminőségi irányelv bevezetése óta. Az irányelvvel bevezetett hatékony ellenőrzés és irányítás a vízbe bocsátott kezeletlen vagy csak részben kezelt települési és ipari szennyvíz mértékének drasztikus csökkenéséhez vezetett. Ennek köszönhetően egyre több fürdőhely minősége nemcsak hogy a minimumkövetelményeknek, de a legszigorúbb minőségi szabványoknak is megfelel. Az idei jelentés mellett az Európai Környezetvédelmi Ügynökség egy frissített interaktív térképet is elérhetővé tett, amelyen fel vannak tüntetve az egyes fürdőhelyek minősítései. Ugyanezen weboldalon elérhetők a frissített országjelentések is.

Címlapi illusztrációnk forrása: termalfurdo.ro

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?