Bírálják a kétszáz éve született Marxot ünneplő EB-elnök Junckert
Nem felelős Karl Marx a rémtettekért, amelyeket elkövettek mindazok, akik örökösének és követőinek vallották magukat - jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke pénteken a németországi Trierben a filozófus születésének 200. évfordulójára szervezett rendezvénysorozat megnyitóján.
A luxemburgi kereszténydemokrata politikus az evangélikus egyházhoz tartozó Konstantin-bazilikában elmondott beszédében kiemelte, hogy „valószínűtlenül sok” tiltakozó levelet kapott Kelet-Közép-Európából, Németországból, Trierből és még Európán túlról is, amiért elvállalta a város díszpolgáraként kapott felkérést az ünnepi beszédre.
Mint mondta, megérti a „néha nagyon agresszív módon kifejtett” fenntartásokat, de azt vallja, hogy Triernek és Rajna-vidék-Pfalz tartománynak joga van megemlékeznie Marxról.
Hangsúlyozta, hogy „emlékezés és megértés nélkül nem lehet a jövőt biztosítani, megemlékezés és értő emlékezés nélkül nem sül ki túl sok a jövőből”.
Karl Marx életművét nem az eszméire hivatkozva elkövetett rémtettekből táplálkozó előítéletekre alapozva kellene értelmezni. Másmilyen eljárás szükséges, „Marxot a korából kiindulva kell megérteni” – mondta Jean-Claude Juncker, kiemelve, hogy nem lehet a gondolkodót felelősségre vonni azért, hogy írásait egyes követői „fegyverként használták mások ellen”.
Nem lehetett beleszeretni a korai kapitalizmusba
Marx az „egyenlő bánásmódért állt ki, nem az egyenlősdiért” – húzta alá, rámutatva, hogy 200 éve csupán 36 év volt a születéskor várható élettartam Európában, és a társadalmi igazságosság hiánya jellemezte a kontinenst.
„Nem lehetett beleszeretni a korai kapitalizmusba, amely akkoriban uralkodott, és ma sem lehet beleszeretni egy vak, feltétel nélküli kapitalizmusba, és legalábbis nem tudok. Azt vallom, hogy harcolni kell az igazságtalanság ellen, és ehhez nem kell marxistának lenni” – mondta Jean-Claude Juncker.
Hozzátette: „a kapitalizmus átok, ha nem formálják meg olyan szempontok alapján, amelyek nem a rendszert, hanem az embert helyezik a középpontba”.
Kiemelte: Marxszal szemben úgy látja, hogy nem a tőke és a munka ellentétének mélyítésére, hanem a keresztényszocializmus tanítását követve a tőke és a munka „megbékítésére” kell törekedni, mert csak így lehet olyan kapitalizmust teremteni, amely többé-kevésbé elviselhető.
Ez a jelenkorban azt a feladatot jelenti, hogy meg kell erősíteni az Európai Unió úgynevezett szociális dimenzióját - mondta Jean-Claude Juncker.
„Az Európai Unió nem elhibázott konstrukció, de ingatag építmény, a többi között azért, mert a szociális dimenzió máig az európai integráció mostohagyermeke. Ezen változtatni kell” – fogalmazott a brüsszeli bizottság elnöke.
Több civil szervezet is tiltakozik a kijelentései ellen
A Kommunizmus Áldozatai Kongresszusi Tagozatának társelnökei, az Egyesült Államok kongresszusi képviselői közös levélben tiltakoztak Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök részvétele és felszólalása ellen a németországi trieri Karl Marx-emlékmű avatásán.
A szervezet nyílt levélben hívta fel a figyelmet, hogy a kommunizmusnak világszerte legalább százmillió áldozata van, ezzel az emberiség legpusztítóbb ideológiája. A Marxot védők gyakran hivatkoznak arra, hogy őt nem terhelheti felelősség azért, amit a kommunista rezsimek tettek - írták.
Ezzel szemben Marx már 1848-ban a „forradalmi terrort” éltette, Engels 1849 pedig a „reakciós népesség” végső eltűnéséről beszélt - hangsúlyozták, hozzátéve, hogy a kommunizmus és az erőszak szorosan összefonódik. Mint megjegyezték, az 5,5 méteres szobrot Kína adományozta Marx szülővárosának, Triernek, Marx születésének 200. évfordulója alkalmából.
A magyar Kommunizmus Bűnei Alapítvány is felszólalt
Mintegy 100 millió ember haláláért tehető felelőssé az az ideológia, amelyet Karl Marx fogalmazott meg – mondta Eötvös Péter, a Kommunizmus Bűnei Alapítvány kuratóriumának elnöke szombaton az MTI-nek.
Eötvös Péter hangsúlyozta, az általa képviselt szervezet elutasítja, hogy az Európai Unió legmagasabb rangú tisztviselője így nyilatkozzon Karl Marxról a magyar emberek nevében is.
„Tulajdonképpen egy tömeggyilkosságra felbujtó emberről van szó, így Jean-Claude Juncker szavai nem illenek az Európai Unióhoz, és főként az Európai Néppárt programjához” – tette hozzá az elnök, kiemelve: ilyesmi nem fordulhat elő a mai Európában.
Felvetette azt is, nem kötelessége az Európai Bizottság elnökének ebben a témában megnyilvánulnia, így még érthetetlenebb, hogy Juncker miért tette mégis. Ebben a témában inkább a tudomány képviselőinek, s nem a politikusoknak kellene vitatkozniuk, hiszen Marx megítélése az Európai Unióban is eltérő - fogalmazott Eötvös Péter.