banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Önálló terrorelhárítási ügyészség alakul Franciaországban

Átalakul Franciaországban a terrorelhárítási igazságszolgáltatás: a párizsi ügyészségen belül 31 éve működő, nemzeti hatáskörrel bíró terrorelhárítási részleget egy önálló terrorelhárítási ügyészség váltja fel a jövő év elején - írta kedden a Le Monde.

A francia napilap tudósítása szerint Nicole Belloubet igazságügyi miniszter egy konferencián jelentette be hétfőn, hogy szükség van a terrorelhárítási igazságszolgáltatás hatékonyabbá tételére, mert „a fenyegetettség a korábbiaknál szerteágazóbb, kevésbé érzékelhető, de még inkább jelen van, és valószínűleg tartós marad”.

A 2015-ben elkövetett iszlamista merényleteket követően az idei elnökválasztási kampányban több elnökjelölt is felvetette, hogy a politikusokat érintő korrupciós ügyek nyomán 2013-ben megalakított nemzeti pénzügyi ügyészség mintájára létre kellene hozni egy önálló terrorelhárítási ügyészséget, de a kampányban az azóta elnökké választott Emmanuel Macron nem támogatta ezt a javaslatot. A miniszter bejelentése ezért hatott meglepetésként.

A Le Monde tudósítása szerint Belloubet nem részletezte az új vádhatóság pontos hatásköreit, s azt sem mondta meg, hol lesz pontosan a helye a francia igazságszolgáltatási rendszerben, hanem javaslatok megtételére kérte a bírókat és ügyészeket. A miniszter egyrészt a párizsi ügyészség terheit akarja csökkenteni, másrészt egy olyan ügyészt kíván kinevezni, aki ezentúl kizárólag a terrorizmussal foglalkozna, s a kapcsolatot tartaná a titkosszolgálatokkal. „Egy olyan nemzeti terrorelhárítási ügyészséget szeretnék, mint amilyen a nemzeti pénzügyi ügyészség. Minden szükséges eszközt megadunk ennek a szervezetnek” – hangsúlyozta a miniszter. Jelezte, hogy 2018 tavaszán parlamenti vitát kezdeményez a kormány a vádhatóság létrehozásáról. 

A 2015. november 13-i párizsi merényletsorozat éjszakáján életbe lépett rendkívüli állapot november 1-jén véget ért, de annak több intézkedését is átültette az új terrorelhárítási törvény az általános büntetőjogba. A miniszter úgy vélte, hogy a francia igazságszolgáltatás "legfőbb kihívása" jelenleg a terrorizmus elleni harc. 

Nicole Belloubet elmondta: a börtönök „nagyon aggasztó inkubátorai” a radikalizálódásnak. A francia börtönökben 509 elítéltet tartanak fogva terrorizmussal kapcsolatos bűntett miatt, s 1157 a radikalizálódott foglyok száma. 

Francois Molins párizsi főügyész 2016-ban még kontraproduktívnak nevezte az önálló terrorelhárítási ügyészség elvét, a hétfői konferencián viszont a jelentősen megváltozott terrorfenyegetettségre hivatkozva legitimnek nevezte az elképzelést. 

Egyelőre nem ismertes, ki vezetheti az új ügyészséget, de a miniszter üdvözölte Francois Molins-nek a 2015-2016-ban elkövetett merényletek idején végzett "kiváló munkáját", s a Le Monde szerint elképzelhető, hogy ő lesz a terrorelhárítási főügyész. 

A párizsi ügyészség keretein belül 1986-ban jött létre a terrorelhárítási részleg, a Hezbollah libanoni fegyveres csoport által Párizsban végrehajtott első merénysorozatokat követően. Az elsősorban iszlamista támadások kivizsgálásán túl ez a részleg foglalkozott a baszk és a korzikai merényletekkel is. 

A dzsihadista fenyegetettség miatt 2012 óta megduplázódott a részleg munkája. Jelenleg mintegy 14 vizsgálóbírót foglalkoztat, a párizsi ügyészség alkalmazottainak mintegy 10 százaléka ezen a részlegen dolgozik. Hivatalos adatok szerint a terrorelhárítási ügyészek jelenleg mintegy 457 üggyel foglalkoznak és 1453 ember ellen folytatnak eljárást.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kimaradt?