Törökország erősíti katonai együttműködését Iránnal

                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Törökország és Irán a katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg, miután Mohamed Bakeri iráni vezérkari főnök török vezetőkkel tárgyalt Ankarában  - közölte Ibrahim Kalin török elnöki szóvivő csütörtökön az államfői palotában tartott sajtótájékoztóján Ankarában.

Bakeri megbeszéléseket folytatott Recep Tayyip Erdogan török elnökkel, Nurettin Canikli török védelmi miniszterrel, valamint Hulusi Akar török vezérkari főnökkel. Az 1979-es iráni iszlám forradalom óta először látogatott iráni katonai vezető Törökországba.

Kalin  sikeresnek nevezte a találkozókat. Közölte: az egyeztetések témái olyan regionális ügyek voltak, mint a terrorizmus, azon belül is az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadistái elleni harc, illetve a szíriai helyzet, amelyben Irán, Törökország és Oroszország együttesen szavatolja a tavaly december 30-án életbe lépett fegyvernyugvás betartását.

A szóvivő ugyan nem részletezte, hogy mit jelent pontosan a katonai együttműködés erősítésére irányuló megállapodás, de annyit elárult, hogy az iráni vezérkari főnök látogatását további magas szintű találkozók követik majd.

A Dogan török hírügynökség értesülései alapján az egyezmény lehetővé teszi, hogy a másik fél hadgyakorlatain megfigyelő legyen jelen, de a szerződés közös katonaképzésről, kadét-csereprogramról, illetve titkosszolgálati együttműködésről is rendelkezik. A megállapodás keretében a két ország haditengerészetének képviselői személyesen is tanácskozni fognak - írt a Dogan. A hírügynökség arról is beszámolt, hogy Bakiri meghívta Teheránba török hivatali kollégáját, de maga Erdogan is hamarosan Iránba látogat.

Mindemellett Törökország a közelmúltban megkezdte az iráni határ egy 144 kilométeres szakaszán annak a betonfalnak az építését, amely a tervek szerint egyrészt a törökországi kurd kisebbség függetlenségéért fegyveres felkelést folytató Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) iráni táboraiban tartózkodó mintegy ezer milicista bejutását akadályozza az országba, másrészt visszafogja a kábítószer-csempészetet. Az építmény 3 méter magas, 2 méter széles és egyenként 7 tonna tömegű, mozgatható tömbökből áll, így szükség esetén a hatóságok lebonthatják és más helyen húzhatják fel újra.

Kapcsolódók

Kimaradt?