Jövő évben Romániában szervezik a Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozóját
Hivatalos források szerint 2018-ban Romániában tartják a Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozót - jelenti Florentina Peia, az Agerpres hírügynökség különtudósítója.
Az idézett források szerint Klaus Johannis államfő azt javasolta csütörtökön a Három Tenger Kezdeményezés (Balti-, Adriai- Fekete-) varsói csúcstalálkozóján, hogy 2018-ban Bukarestben tartsák az értekezletet.
A javaslatot a tanácskozás összes résztvevője elfogadta.
"A román államfő kifejtette: egy ilyen eseménynek az a hozzáadott értéke, hogy konkrét kapcsolatrendszerek kiépítését beszélhetik meg, különösen az energia és a szállítás terén" - nyilatkozták hivatalos források.
Klaus Johannis államfő 12 másik állam vezetőjével együtt részt vesz csütörtökön a Három Tenger Kezdeményezés varsói csúcstalálkozóján, amelynek különmeghívottja Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke.
Trump: Washington együttműködik Varsóval
Az Egyesült Államok Lengyelországgal együtt dolgozik azon, hogyan kezeljék Oroszország destabilizáló viselkedését - jelentette ki Andrzej Duda lengyel államfővel közösen tartott sajtótájékoztatóján Donald Trump amerikai elnök csütörtökön Varsóban.
Donald Trump részt vesz a Három Tenger Kezdeményezés államfői csúcsértekezletén, és ez alkalomból, a csúcs előtt külön négyszemközti megbeszélést folytatott a lengyel elnökkel, majd a kétoldalú találkozó kibővített formában, a két küldöttség között folytatódott. A Három Tenger Kezdeményezés a Balti-, az Adriai- és a Fekete-tenger térségére vonatkozik, részesei Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Észtország, Litvánia, Lettország, Ausztria, Bulgária, Horvátország, Románia és Szlovénia.
Biztonságpolitikai kérdésekről szólva Trump a sajtóértekezleten elmondta: az Egyesült Államok "Lengyelországgal együtt választ dolgoz ki Oroszország agresszív és destabilizáló lépéseire."
Az amerikai elnök ebben az összefüggésben elmondta: régóta időszerű lenne már, hogy a NATO tagállamai eleget tegyenek a szövetségen belüli pénzügyi kötelezettségeiknek, megfelelő összeget fordítsanak honvédelemre. Varsó "betartotta vállalt kötelezettségét, sőt túl is teljesíti azt" - fűzte hozzá, utalva ezzel arra, hogy Lengyelország a NATO azon öt tagállamának egyike, melyek a megállapodás szerint a bruttó hazai termék 2 százalékát fordítják védelmi kiadásokra.
Az amerikai elnök kitért a kelet- és közép-európai országok gazdasági érdekeinek összehangolását célzó Három Tenger Kezdeményezésre is, mondván, erőteljesen támogatja ezt, és fontosnak tartja a gázszállítások diverzifikációját, hogy a térség országai "ne legyenek túszai az egy forrásból származó energiának".
Andrzej Duda a sajtóértekezleten bejelentette: Lengyelország rövid időn belül hosszabb távú szerződést köthet amerikai cseppfolyós gáz szállítására. A júniusban - az észak-lengyelországi Swinoujsciében tavaly létesített gázkikötőbe - érkezett első amerikai cseppfolyósítottgáz-szállítmány (LNG) utat nyit új, hosszabb távú szerződések aláírásához - hangsúlyozta.