Hogyan került Madonna mellé egy kolozsvári magyar atomfizikus?

Több százezren tüntettek Donald Trump ellen szombaton Washingtonban a Nők Menete elnevezésű demonstráción. A nagygyűlésen világsztárok is felszólaltak. Jelen volt Mócsy Ágnes kolozsvári születésű atomfizikus is, akitől egy rövid videót is kaptunk az eseményről.

A különböző nőjogi szervezetek és csoportok által szervezett megmozdulásra az Egyesült Államok több szövetségi államából érkeztek résztvevők az amerikai fővárosba. A tüntetők szombat délelőtt a Capitolium előtti hosszú téren, a Mallon gyülekeztek, sokan Hillary Clinton vesztes demokrata elnökjelöltet támogató táblákat tartottak a kezükben, mások Trump-ellenes jelszavakat skandáltak, de a legtöbben az abortusz jogának megtartása mellett síkraszálló táblákat emeltek a magasba.

Akadtak olyanok is, akik a klímaváltozás elleni küzdelem fontosságáról beszéltek amerikai televíziós tudósítóknak. A sokféle céllal érkező tüntetőket egyetlen dolog tartja össze: a Trump-ellenesség. Mindannyian az Egyesült Államok és a világ jövőjét féltik az új amerikai elnöktől.

"Trump az alapértékeinkre tör"

„Donald Trump a szabadságjogainkra tör, alapértékeink kerültek veszélybe” – nyilatkozta a Maszolnak a kolozsvári születésű, amerikai állampolgárságú Mócsy Ágnes. Az atomfizikus New-Yorkból utazott Washingtonba, hogy részt vegyen a tüntetésen. Szerinte a hallgatás cinkosság ezekben a napokban az Egyesült Államokban. „Egy csepp kétségem nem volt, hogy ott a helyem ezen a tüntetésen, amikor meghirdették Facebookon az eseményt” – magyarázta.

Mócsy Ágnes elmondta, elevenen élnek még benne a rendszerváltás előtti romániai diktatúra emlékei. „Én abban a rendszerben nevelkedtem. Sajnos ez a washingtoni tüntetése nem túlreagálása az elmúlt hónapok eseményeinek, a demokrácia veszélyben van Amerikában” – értékelte a kutató.

Az atomfizikus szerint Barack Obama mandátumai alatt nagy előrelépés történt a nemi és a faji egyenlőségért vívott küzdelemben, a homofóbia visszaszorításában az Egyesült Államokban. Úgy véli: mindezt Donald Trump szétrombolni készül.

„Ezt csak úgy tudjuk megakadályozni, ha nem ülünk tétlenül. Ez minden amerikai állampolgár felelőssége, hiszen nem a hagyományos demokrata-republikánus ellentétről van szó, hanem egy sokkal mélyebb problémáról. Ha nem lépünk, a Trump-jelenség túllépheti az Egyesült Államok határait, az egész világra hatással lehet” – magyarázta Mócsy.

"A női jogok emberi jogok"

A tüntetés szervezőbizottsága szombaton nyilatkozatot adott ki, amelyben leszögezte: "A választási kampány retorikája sokunkat sértett és fenyegetett. A nők menete azt az egyértelmű üzenetet küldi új kormányzatunknak és a világnak is már az első napon, hogy a női jogok emberi jogok". A szervezőbizottság öttagú tiszteletbeli elnökségében olyan ismert személyiségek foglalnak helyet, mint a hetvenes évekből ismert Angela Davis polgárjogi harcos, Harry Belafonte színész vagy Gloria Steinem, az amerikai feminista mozgalom képviselője. 

A tüntetők menete helyi idő szerint déli egy órakor indult meg, miután beszédek hangzottak el. Beszédet mondott mások között Gloria Steinem, aki "mentálisan instabilnak" nevezte Donald Trump elnököt, továbbá Elizabeth Warren massachusettsi szenátor és Van Jones demokrata párti politikai aktivista, a CNN hírtelevízió kommentátora. Nagy hatású beszéde volt Madonnának, aki kijelentette: „Sokat gondolkoztam azon, hogy felrobbantsam a Fehér Házat, de nem oldana meg semmit".

Michael Moore filmrendező beszéde közben látványosan széttépte a The Washington Post címoldalát, amiért a lap azt írta, hogy "Trump átvette a hatalmat", ami szerinte nem igaz. "A hatalom itt van nálunk, mi vagyunk Amerika többsége" - kiáltotta. 

Ashley Judd színésznő egy ismeretlen verset idézve azt mondta, hogy "Hitlert érzem ezeken az utcákon". Megjelentek a Demokrata Párt kongresszusi politikusai közül is néhányan, így Debbie Wasserman Schultz képviselő, a Demokrata Országos Bizottság manipulációk miatt lemondani kényszerült volt vezetője is, aki arra buzdította az egybegyűlteket, hogy tanúsítsanak ellenállást az új kormányzattal szemben, amelyet a női jogokra nézve fenyegetőnek minősített. 

Washington mellett több amerikai nagyvárosban - Bostonban, Chicagóban, Seattle-ben, Denverben vagy Los Angelesben is - megrendezik a Nők Menetét".

Kapcsolódók

Kimaradt?