Több ezren tüntettek a Népszabadság felfüggesztése és a korrupció ellen Budapesten

A Népszabadság kiadásának felfüggesztése és a korrupció ellen tüntettek vasárnap délután Budapesten az LMP, az Együtt és a PM szervezésében.

Jávor Benedek, a PM európai parlamenti képviselője azt hangsúlyozta: Magyarországon a korrupció nem a kormányzás sajnálatos mellékterméke, hanem „maga a rendszer”, a szisztémát pedig mára szinte tökéletesre csiszolták a felügyeleti szervek átalakításával; utóbbiak között megemlítette az ügyészséget, a Nemzeti Választási Bizottságot és az Alkotmánybíróságot.

A politikus szerint a kormányzat azért akarja elhallgattatni a civil szervezeteket és a független médiumokat, „akik szembesíteni képesek őket a saját hazugságaikkal”, mert a kormányoldal virtuális valóságot épít, s ha ez a törekvés sikerrel jár, hermetikusan zárttá tehető a rendszer.

Nincs magyarázat a lap bezárására

Hargitai Miklós, a legutóbb múlt szombaton megjelent Népszabadság munkatársa arról beszélt, a tulajdonos mindeddig nem adott magyarázatot a lap bezárására, ugyanakkor a lépést - amely szavai szerint nagyobb kárt okozott az orgánum egész éves veszteségénél - úgy tették meg, hogy nem tájékoztatták az akkori vezérigazgatót, aki, amikor megtudta ezt, leköszönt posztjáról. Kifogásolta, hogy azt a lapot zárták be, amely korrupciós ügyekről írt, és nem azokat a politikusokat, akik „könyékig turkáltak a közösben”.

A Lopják a szabadságunk. Repüljenek! című demonstráción Hadházy Ákos, az LMP társelnöke a magyar társadalom rákjának nevezte a korrupciót, hangsúlyozva, hogy közel a halál, noha törvények sorával garantálni lehetne az elszámoltathatóságot, megköthető volna a politikusok keze.

Minden magyar emberre jut egymillió ellopott pénz

Az LMP-s politikus szerint az ország történetének legsúlyosabb, államilag szervezett és segített csalássorozata zajlik az uniós források körül, amelyeknek általában a felét ellopják, így „minden magyar emberre jut egymillió ellopott pénz”. Hozzátette: ebből a pénzből médiajelenlétet éppúgy szervezhetnek, mint „az ország történetének egyik leggyalázatosabb félelemkeltő kampányát”, s arról beszélt, „2018-ban évtizedekre dőlhet el Magyarország sorsa”, ha akkor nem sikerül a kormányváltás, akkor már csak - az általa nem támogatott - forradalom jöhet. „Csak azzal két baj van: (...) a magyar embereknek az a baj, hogy nem tudjuk hogy mikor fog elkövetkezni, a hatalomnak pedig az a baj, hogy nem tudja, hogy az a testi épségére mennyire lesz veszélyes. Tegyünk meg mindent azért, hogy ne is kelljen megtudniuk” - mondta.

Juhász Péter, az Együtt alelnöke arról beszélt, hogy a korrupciónál már csak az nagyobb, történelmi bűn, hogy a miniszterelnök nyugat helyett kelet felé fordítja az országot.

A tüntetők között többen az Együtt transzparensét vagy a PM zászlaját emelték a magasba, néhányan Kossuth-címeres táblákkal tiltakoztak, az összegyűltek a kormányzati szereplők vagy intézkedések említésekor többször füttyel vagy sípszóval fejezték ki nemtetszésüket, a Népszabadság felfüggesztése kapcsán pedig azt skandálták: nem hagyjuk!

Fidesz: Magyarországon érvényesül a tömegtájékoztatás

A Fidesz szerint Magyarországon Nyugat-Európa számtalan országánál sokkal inkább érvényesül a tömegtájékoztatás, a sajtó sokszínűsége. Gulyás Gergely, a kormánypárt alelnöke, frakcióvezető-helyettese vasárnap, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, nem látják, ki ellen irányul az a közös tüntetés, amelyet ellenzéki pártok és civil szervezetek tartanak vasárnap délután a magyar sajtószabadságért.

Kiemelte, a Népszabadság ügyében továbbra is úgy gondolják, a rendelkezésre álló információk alapján gazdasági döntés született, senki nem vitatta, sőt szombaton a tulajdonos is egyértelművé tette, hogy a lap több milliárd forintos veszteséget halmozott fel. „Ilyen értelemben ehhez az ügyhöz a kormánynak nincs köze” - fogalmazott.

Az írott lapok piacán a „Népszabadság megszűnését követően" is két ellenzékinek tekinthető és két kormánypárti kiadvány szerepel, és jó okkal feltételezhető, hogy előbbiek magasabb példányszámban jelennek meg” - mondta.

Egyértelmű az is, hogy az egyik kereskedelmi televízió "erősen kormánykritikus véleményeket" jelenít meg, „ellenzékinek tekinthető híradót gyárt”, emellett a kisebb kereskedelmi csatornákon is a valószínűleg a kormánnyal kritikus ellenzéki televízióknak van nagyobb nézettsége - fejtette ki Gulyás Gergely. Hangsúlyozta azt is, hogy a politikailag a kormánnyal szimpatizáló médiumok az interneten jelentős kisebbségben vannak olvasottsági szempontból és számszerűen is.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?