Orbán Brüsszelben kiállt a lengyel kormányfő mellett, akit az EP elnöke élesen bírált

A TVN24 lengyel hírtelevízió pénteken közölt információi szerint Orbán Viktor magyar miniszterelnök az uniós csúcstalálkozó előtt kiállt Beata Szydlo lengyel kormányfő mellett, aki előzőleg Martin Schulz európai parlamenti elnök bírált.

A csütörtökön kezdődött brüsszeli csúcstalálkozóról tudósítva - meg nem nevezett forrásaira hivatkozva - a TVN24 beszámolt arról: Schulz a tagállamok vezetőivel találkozva beszédet tartott, melyben a lengyel alkotmánybíróság körül kialakult válságra is kitért, hosszan ecsetelte a jelenlegi helyzetre vonatkozó aggodalmait, majd a Velencei Bizottság (az Európa Tanács alkotmányjogi kérdésekkel foglalkozó szakértői testülete) múlt héten közzétett jelentésének maradéktalan végrehajtását követelte. Hozzátette: az Európai Parlament (EP) elvárja, hogy az Európai Bizottság "párbeszédet folytasson Lengyelországgal az uniós jogállami mechanizmuson belül". 

A TVN24 brüsszeli tudósítója azt mondta: Schulznak válaszolva Szydlo „elszomorítónak” nevezte azt a stílust, mellyel a német szociáldemokrata politikus a lengyelországi helyzetet kommentálta. "A lengyel kormány készen áll a patthelyzet megoldására" - jelentette ki, hozzátéve, hogy a Velencei Bizottság "Lengyelország kérésére adta ki véleményét, de túllépte a feltett kérdés témakörét".

A hírtelevízió értesülése szerint Lengyelország védelmében ezt követően Orbán Viktor lépett fel. "Amennyiben azokat az államokat bíráljuk, melyek az alkotmánybíróság működését szabályozó előírásokkal rendelkeznek, akkor talán azokat az országokat is bírálnunk kellene, melyekben alkotmánybíróság nem is létezik" - idézte a magyar kormányfőt a TVN24.

David Cameron brit miniszterelnök is felszólalt, mondván: "meg kell értenünk, miért jelennek meg társadalmainkban unióellenes hangulatok. Nem segít, ha valaki eljön, kioktatva magát a demokráciát arról, hogyan kell a demokráciáknak működniük. A következőkben kerülni kell az ilyen helyzeteket" - mondta Cameron a TVN24 szerint.

Az Európai Bizottság a lengyel alkotmánybíróság helyzete miatt januárban előzetes vizsgálatot indított az uniós jogállamisági mechanizmus keretében, és jelezte, hogy figyelembe veszi a Velencei Bizottság véleményét. Utóbbi testület úgy foglalt állást, hogy az alkotmánybíróságot korlátozó lengyel jogszabályváltozások alááshatják a demokráciát, az emberi jogokat és a jogállamiságot. 

A lengyel alkotmánybíróság március elején alkotmányellenesnek találta a róla szóló törvény az új kormány által kezdeményezett módosítását. A Szydlo-kabinet a bírói testület hiányos összetétele miatt törvénytelennek tartja az ítéletet, s nem teszi ezt közzé a jogi közlönyben, így a döntés nem válhat hatályossá. A Velencei Bizottság szerint a lengyel alkotmánybírósági válságért az előző és a jelenlegi kormány egyaránt felelős, ezért a testület a varsói alkotmánybíróság ítéleteinek végrehajtására, valamint belpolitikai kompromisszumkeresésre szólította fel a vita résztvevőit.

A tervek szerint a Velencei Bizottság ajánlásainak végrehajtására sürgetik Lengyelországot abban a határozattervezetben is, amelyet a fő lengyel ellenzéki erő, a Polgári Platform kezdeményezésére az Európai Néppárt (EPP) készül benyújtani áprilisban az EP-ben.

Kimaradt?