banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Szijjártó zárójelbe tenné a menekültek kapcsán kapott román kritikát

Pragmatikus együttműködéssel kell a kölcsönös bizalom légkörét megteremteni a magyar-román kapcsolatokban is, úgy, ahogy az Szlovákia esetében történt - hangoztatta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Digi24 hírtelevíziónak adott magyar nyelvű interjújában, amely szombat este, a Diplomata-útlevél című külpolitikai magazinban került képernyőre.

A miniszter azt mondta, a Kárpát-medencében a történelmi örökség miatt komoly feszültségek állhatnak elő a kétoldalú kapcsolatokban, ezért mindig nagy a jelentőségük a kölcsönös bizalmat építő lépéseknek.

"Szlovákia esetében a gazdasági, energetikai, közlekedési pragmatikus együttműködés olyan bizalmi alapot teremtett már, amire ráállva a nehéz kérdések is könnyebben vitathatóak meg. Románia esetében is szeretném ezt elérni, hogy legyen egy olyan kölcsönös bizalom egymás iránt, amelyre alapozva a mégoly nehéznek tűnő ügyeket is a siker reményében meg tudjuk vitatni" - fogalmazott Szijjártó Péter.

Az utóbbi időben a bevándorlási üggyel kapcsolatban elfogadhatatlan kritikák érték Magyarországot a román miniszterelnök részéről - mondta -, amire "megfelelő hangnemben" kellett reagálni, de hozzátette: azt szeretné, hogy ezek az ügyek zárójelbe kerüljenek és a kétoldalú kapcsolat pozitívumai kerüljenek előtérbe. A magyar-román kapcsolatokban is sikerült felszámolni néhány "ésszerűtlen helyzetet" - példaként a gyorsforgalmi úthálózat és a szélessávú digitális telekommunikációs hálózat összekötését említette -, megjegyezve, hogy a 21. században "nonszensz" volt, hogy ezek eddig nem léteztek.

Ami a magyar-román határt illeti, elmondta, ott csak előkészítő földmunkák zajlanak. Megerősítette: Magyarország csak akkor fog Románia irányában a zöldhatár lezárását biztosító, az illegális határátlépéseket megakadályozó kerítést építeni, ha erre feltétlenül szükség lesz. 

"Különböző szolgálataink figyelik az embercsempészek által irányított bevándorlók mozgását, és csak ha olyan információk lesznek, amelyek arra vonatkoznak, hogy a bevándorlási útvonal Románia irányába fog eltérni, és újabb bevándorlási számra lehet számítani, akkor fogjuk eldönteni, hogy kell-e kerítést építeni a román-magyar határon" - jelentette ki Szijjártó Péter.

Az interjúban Szijjártó beszélt az oroszok szerepéről Szíriában, Törökországról, az autonómia kérdéséről, és arról, milyen hatással van a határzár a magyarországi Kübekháza és a romániai Óbéba közötti kapcsolatokra. A teljes interjú itt érhető el

Kapcsolódók

Kimaradt?