Ferenc pápa szerint súlyos magánytól szenved az emberiség

A mai társadalom kórrajzát vázolta fel Ferenc pápa a vasárnap a Szent Péter bazilikaban bemutatott misén, amellyel megnyitotta a családról szóló rendes püspöki szinódust.

A szinóduson részt vevő 270 püspökkel együtt bemutatott misén Ferenc pápa azt szorgalmazta, hogy az egyház ítélkezés helyett nyitott ajtókkal várja és fogadja be a sérült családokat. A pápa megerősítette a házasság felbonthatatlanságának római katolikus tanítását.

Az egyházfő kijelentette: a mai társadalom egyre kevésbé képes tartós párkapcsolatokat kötni. "A tartós, hűséges, lelkiismeretes, stabil és gyermekáldástól kísért szeretetet nevetségesnek tüntetik fel és úgy tekintenek rá, mintha elmúlt korok hagyatéka lenne" - hangoztatta Ferenc pápa. Ellentmondásnak nevezte, hogy a legfejlettebbnek tartott társadalmakban a legalacsonyabb a népességszaporulat, a legnagyobb az abortusz, a válás, az öngyilkosságok aránya, valamint a környezetszennyezés is.

A házasság intézménye az egoizmussal teli társadalmat félelemmel tölti el, de a mai ember is vágyódik a "valódi szeretetre", "a házasság nem utópia" - tette hozzá a pápa.

Ami a kortárs család szerepével és problémáival foglalkozó püspöki szinódust illeti, Ferenc pápa kijelentette, hogy az egyház nem ítélkezik, hanem "tábori kórházként" és "jó szamaritánusként" ápolja a "sebzett emberiséget". Arra kérte a püspököket, hogy tanácskozásukon az igazság keresését a szeretettel párosítsák.

Ferenc pápa rámutatott arra, hogy a mai emberiség nagyon erősnek érzi magát, viszont súlyos drámája a magányosság. A magukra hagyott időseket, az özvegyeket, a házastársuktól elhagyott nőket és férfiakat, a háború és üldözés elől menekülő migránsokat említette, azokat, akik úgy érzik, senki sem érti és hallgatja meg őket, a "selejt kultúráját" hirdető fogyasztói társadalom áldozataivá váló fiatalokat. "A globalizált világban, ahol egyre több a luxusotthon és felhőkarcoló, egyre kevesebb az otthon és a család melege" - jegyezte meg.

Kapcsolódók

Kimaradt?