Tucatnyi szélsőséges imámot utasítottak ki idén Franciaországból
Tucatnyi "gyűlöletet hirdető" imámot utasított ki Franciaország az év eleje óta - mondta hétfőn Bernard Cazeneuve belügyminiszter az Europe1 kereskedelmi rádiónak adott interjúban.
A tárcavezető a Lyonhoz közeli vegyi üzemnél pénteken elkövetett iszlamista támadás kapcsán azokra az ellenzéki kritikákra reagált, amelyek szerint a kormány nem lép fel elég határozattan a szélsőséges tanokat hirdető iszlám vallási vezetők ellen. "2012 óta (amióta Francois Hollande az államfő) negyven gyűlöletet hirdető imámot utasítottunk ki. Az azt megelőző öt évben (Nicolas Sarkozy elnöksége idején) csak 15-öt toloncoltak ki" - mondta a miniszter. Tájékoztatása szerint az év eleje óta 22 imám ellen folyik vizsgálat, és tucatnyit már kiutasítottak az országból.
Arra a kérdésre, hogy a kormánynak szándékában áll-e bezárni azt a mintegy száz szalafista (radikális iszlám tanokat hirdető) mecsetet, amelyek közül egyesek a dzsihádot is támogatják, Cazeneuve azt válaszolta: "amennyiben vannak olyan mecseteket kezelő egyesületek, ahol a tagok többségének az a célja, hogy gyűlöletet keltsenek és a terrorizmusra buzdítsanak, ezeket a mecseteket fel fogjuk számolni". A miniszter emlékeztetett arra, hogy minden olyan alkalommal, amikor valaki gyűlöletre szólít fel egy franciaországi mecsetben, feljelentés történik.
A franciaországi Saint-Quentin-Fallavier egyik vegyi üzemében elkövetett dzsihadista támadás feltételezett elkövetője, Yassin Salhi bevallotta, hogy ő ölte meg a főnökét, akinek levágott fejét a telep kerítésén kitűzve találták meg a rendőrök. A 35 éves támadó az Iszlám Állam dzsihadista szervezet módszere szerint elkövetett mészárlást követően mobiltelefonon küldött egy kanadai számra egy olyan hátborzongató fényképet, amelyet magáról készített főnöke levágott fejével. A francia hatóságok szerint a címzett valójában egy francia állampolgár volt, aki 2014 óra Szíriában tartózkodik. A feltételezett merénylő azt is beismerte, hogy fel akarta robbantani az egész telepet, de azt nem, hogy iszlamista terrorcselekményt hajtott végre. Azt állította, hogy személyes gondjai voltak, összetűzésbe került a főnökével, ezért meg akart halni. "A gyanúsítottnak feltehetően voltak személyes indítékai, de olyan jelképrendszert használt, amely a terrorizmus legszörnyűbb, legiszonyúbb képeit használja" - hívta fel a figyelmet a belügyminiszter.
A párizsi ügyészség pénteken megerősítette, hogy a gyanúsított a radikális szalafista mozgalommal állt kapcsolatban, tíz évvel ezelőtt kezdett radikalizálódni, s emiatt időszakosan megfigyelés alatt tartották a titkosszolgálatok.
Franciaországban él Európa legjelentősebb muzulmán közössége, számukat 4-5 millióra becsülik, köztük a hatóságok szerint 10-15 ezer szalafista van. A mecsetek száma országszerte mintegy 2500.