Egyelőre nincs kompromisszum a görög adósság ügyében

Egyelőre nincs kompromisszum, a felek tovább keresik a megoldást - mondta Jánisz Varufakisz görög pénzügyminiszter az Eurogroup, az euróövezeti pénzügyminiszterek brüsszeli értekezletét követően. Megjegyezte azt is, hogy több kollégája egyaránt bírálta az athéni kormány és a hitelezők által előterjesztett javaslatot is.

A finn pénzügyminiszter délután közölte, hogy egyelőre nincs megállapodás a görög mentőcsomag utolsó részletéért cserébe Athén által meghozandó reformintézkedésekről, az euróövezet pénzügyminiszterei csütörtökön már nem is folytatják az egyeztetést.

"Mára ennyi. Az intézmények és Görögország folytatják a munkát. Később újra összeül az Eurócsoport, de biztosan nem ma" - közölte az egyik népszerű mikroblog-oldalon keresztül Alexander Stubb.

Az intézmények a korábban trojkának nevezett hármast, a görög hitelcsomag folyósítását koordináló és a reformprogramot ellenőrző Európai Bizottságot, Nemzetközi Valutaalapot (IMF) és Európai Központi Bankot (EKB) fedi.

Meg nem erősített sajtóértesülések szerint az eurózóna pénzügyminiszterei szombaton ülhetnek össze ismét Brüsszelben.

Másfélmilliárdot kell törleszteni

Görögországnak jövő kedden több mint másfélmilliárd eurót kell törlesztenie az IMF-nek, de mostanra világossá vált, hogy erre aligha van elég pénze. Ugyanazon a napon jár le az a megállapodás, amelyet februárban négy hónappal meghosszabbítottak, és amelynek keretében Athén a neki folyósítható mentőcsomag utolsó 7,2 milliárd eurós részletét még lehívhatná. Ehhez viszont a hitelezők csak akkor járulnak hozzá, ha Athén hiteles reformintézkedésekkel garantálja az államháztartás fenntartható egyensúlyát. Ez az, amiről idestova öt hónapja nem sikerül megállapodni.

Mindeközben a görög bankrendszer likviditását az EKB biztosítja úgynevezett rendkívüli likviditási segítségnyújtás keretében, amelyet viszont csak fizetőképes feleknek nyújthat. Ha ezt az EKB nem képes folytatni, akkor a görög bankrendszer fizetőképességét a görög jegybanknak kellene biztosítania, amit viszont csak úgy tud megtenni, ha Görögország saját törvényes fizetőeszközt vezet be, amivel de facto kilépne az euróövezetből.

Kapcsolódók

Kimaradt?