Kihagyta a vezetéknevét kampánylogójából Jeb Bush

Jeb Bush volt floridai kormányzó közzétette a közösségi médiában vasárnap kampánylogóját, amelyből kihagyta a családnevét, holott az apja és a bátyja is az Egyesült Államok elnöke volt. 

John Ellis "Jeb" Bush hivatalosan hétfőn, a Miami Dade Főiskolán jelenti majd be, hogy beszáll az Egyesült Államok elnökválasztási küzdelmébe. Megfigyelők rámutattak arra, hogy a politikus már akkor sem hivatkozott az exelnök apjára, amikor 1994-ben és 1998-ban Florida állam kormányzóságának elnyerésére törekedett. Az első kampánya sikertelen volt, a második segítségével azonban már sikerült megválasztatnia magát, és két ciklus erejéig töltötte be a posztot. 

A hivatalos bejelentést megelőzően közzétett kampányvideójában a 62 éves Bush kijelentette: azokra kíván összpontosítani, akik a "legsebezhetőbbek" az amerikai társadalomban és konzervatív elvek alapján kívánja támogatni a felemelkedésüket. Egy, a CNN által vasárnap sugárzott interjúban kifejezte reményét, hogy hivatalos elnökjelölt-aspiránsként az eddiginél egyértelműbb módon tudja bemutatni vezetői erényeit és kifejteni az általa képviselt alternatívát, ami szerinte segít neki majd abban, hogy elszakadjon a Fehér Házba törekvő republikánus politikusok népes mezőnyétől. Anélkül, hogy részletekbe bocsátkozott volna, az exkormányzó elismerte, hogy a választási siker érdekében meg kell majd magát különböztetnie a bátyjától, George W. Bushtól. A politikus ugyanakkor "legnagyszerűbb élő embernek" nevezte a 91. életévét pénteken betöltő apját, George H.W. Busht, akinek befolyását erősen fogja érezni, amikor megteszi a hivatalos bejelentést. 

https://www.youtube.com/watch?v=YQt_E4acnWo

Jeb Bush nemrégiben tért vissza egy Németországot, Észtországot és Lengyelországot érintő európai körútról, ahol felidézte azt a szerepet, amelyet apja, és annak hivatali elődje, Ronald Reagan játszott a kelet-európai kommunista rendszerek összeomlásában, valamint a német újraegyesítésben, és hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak nagyobb szerepet kell játszania a térségben. Megígérte, hogy elnökké választása esetén megerősíti az európai szövetségesek iránti amerikai elkötelezettséget és hangsúlyozta, hogy az "erőszakos" Vlagyimir Putyin orosz elnököt csakis hatalmas erő felmutatásával lehet feltartóztatni. 

Fontosnak nevezte a teljes mértékben az orosz energiától függő országok alternatív ellátásának kiépítését. Hangot adott véleményének, miszerint Washingtonnak aktívabb szerepet kellene játszania az Oroszországgal és az Iszlám Állam terrorszervezettel szemben létrehozott nemzetközi koalíciók vezetésében. 

Jeb Bush májusban önellentmondásba keveredett az iraki háború ügyében. Előbb úgy fogalmazott, hogy az akkori elnök fivéréhez hasonlóan ő is jóváhagyta volna az iraki háború megindítását, és "ugyanígy tett volna szinte mindenki más is, aki láthatta a hírszerzési információkat". Néhány nappal később már azt hangoztatta, hogy "tudva, amit most már tudunk, nem avatkoztam volna be Irakban." A politikus márciusban felszámolta érdekeltségét Jeb Bush & Associates nevű tanácsadó cégben és a Britton Hill Partners nevű, az energetikában, szállítmányozásban és légiközlekedésben jelentős alapokkal rendelkező üzleti tanácsadói és befektetői cégben. 

Jeb Bush a Texasi Egyetemen latin-amerikai szakon végzett. Feltehetően a magáénak tudhatja majd számos, a térségből származó választó rokonszenvét, mert kitűnően beszél spanyolul, katolikus és a felesége mexikói származású. Kormányzóként sokat tett a környezetvédelemért és az iskolarendszer reformjáért, a közegészségügy kedvezményezettjeinek ellátását a magánszektorba szervezte ki. 

Bushnak, ha elnyeri pártjának hivatalos elnökjelöltségét, valószínűleg Hillary Clinton volt New York-i szenátorral és külügyminiszterrel kellene megküzdenie a legmagasabb amerikai politikai posztért. 

Kimaradt?