Szigorú dohányzásellenes rendelet lép hatályba Pekingben

Hétfőtől tilos lesz a dohányzás a kínai főváros nyilvános beltéri helyein, éttermekben, hivatalokban, tömegközlekedési eszközökön és néhány külső közterületen is. Június elsejével életbe lép Kína eddig legszigorúbb dohányzásellenes rendelkezése.

A szabályszegőket 200 jüanra (130 lej) bírságolhatják, az éttermek pedig akár 10 ezer jüan (6500 lej) büntetést is fizethetnek, ha nem tartják és tartatják be az új előírásokat. A szabálysértést háromszor elkövetők neve a kormányzat online szégyenfalára is felkerül. A pekingi törvényhozás rendelete az óvodák, iskolák, gyermekjóléti intézmények, női klinikák és gyermekkórházak, fitnesz- és más sportlétesítmények, valamint a védett műemlékek környékén sem engedélyezi a füstölést.

A tanárok nem gyújthatnak rá általános és középiskolás diákjaik előtt, az oktatási intézményeknek kötelességük lesz a felvilágosítás, a dohányzókat pedig segíteniük kell a leszokásban. Kiskorúak nem vásárolhatnak dohányterméket automatákból és az interneten sem. Óvodák és általános iskolák százméteres körzetében nem árulhatnak dohánytermékeket.

A törvényhozók felhatalmazták a különböző kormányzati szervek, közintézmények és társadalmi szervezetek jogi képviselőit és kijelölt személyeit, hogy ellenőrizzék a szabály betartását munkahelyükön. Mindazonáltal a végrehajtásért egyetemlegesen a nyilvános helyek menedzsereit és üzemeltetőit teszik felelőssé.

A dohányreklámokat, valamint a szponzorációt is kitiltják az említett helyekről, továbbá a médiából, a filmekből, a könyvekből és az internetről is. Pekingben városszerte hatalmas piros molinókon figyelmeztettek már előre a rendelet életbelépésének közeledtére, illetve annak lényegére. Az olimpia idejéből ismert Madárfészek stadionon is a dohányzás tilalmára figyelmeztető több egyezményes jel virított. A városvezetés forródrótot nyitott, amelyen az állampolgárok bejelentést tehetnek a szabályszegőkkel szemben.

Kína a világ legnagyobb dohánytermelője és fogyasztója is egyben. Több mint 300 millió kínai cigarettázik és körülbelül 740 millió számít passzív dohányosnak. Az országban évente körülbelül 1,3 millió ember hal meg a dohányzással összefüggésbe hozható betegségekben. Pekingben az aktív dohányosok száma meghaladja a 400 ezret.

Szakértők úgy vélik, a korábbi kudarcos kísérletek tapasztalataiból kiindulva, a kulcs Pekingben is a végrehajtás, illetve annak ellenőrzése lesz. Egy szombati közvélemény-kutatás szerint a polgároknak is kétségeik vannak a szabályozás sikerét illetően, a megkérdezetteknek mindössze a 17 százaléka hitt abban, hogy a tiltás hatékony lesz 49 százalékuk pedig aggodalmát fejezte ki a megvalósíthatósággal kapcsolatban.

Kapcsolódók

Kimaradt?