Baltimore-i zavargások: ellentmond a rendőrségi nyomozás az ügyészinek

A baltimore-i rendőrség nyomozásának eredményei nem támasztják alá a Freddie Gray afroamerikai őrizetes halála miatt az államügyész által megfogalmazott egyes vádak megalapozottságát – közölte hivatalos forrásokra hivatkozva csütörtökön híroldalán a CNN amerikai hírtelevízió. Egy, a beszámoló által meg nem nevezett hivatalos személy szerint félő, hogy a vád összeomlása esetén újabb zavargások törhetnek ki a marylandi nagyvárosban.

Marylin Mosby államügyész a hivatala által párhuzamosan lefolytatott nyomozás alapján vádolta mind a hat rendőrt, akinek köze volt Gray őrizetbe vételéhez. A legsúlyosabb bűncselekményt, a szándékos emberölést a fiatalembert a rendőrségre szállító furgon vezetőjének, Caesar R. Goodsonnak a számlájára rótta, akit ezért 30 évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatnak. (A kezén-lábán megbilincselt Gray, akinek biztonsági övét nem kapcsolták be, a szállítás közben sérült meg végzetesen.) A többiekkel szemben a vád gondatlanságból elkövetett emberölés, testi sértés és törvénytelen letartóztatás. A végleges vádemelésről a vádesküdtszék dönt majd.

A rendőrök ügyvédjei megpróbálják kihasználni a rendőrségi és az ügyészségi nyomozás eredményeit. Például azt, hogy Mosby államügyész kijelentette: a Graynél talált kés nem ütközött Maryland állam törvényeibe, ezért a fiatalember őrizetbe vétele nem volt jogos. A rendőrségi nyomozás viszont arra a megállapításra jutott, hogy a kés Baltimore állam jogszabályai szerint illegális volt.

A rendőrségi nyomozás eredményei emellett kétségbe vonják a Grayhez hasonlóan afroamerikai Goodson elleni legsúlyosabb vádat. Jogi szakértők rámutattak: a rendőr elítéléséhez az ügyészségnek be kell bebizonyítani, hogy a rendőr tudatosan meg akarta ölni az őrizetest. A gondatlanságból elkövetett emberölés vádja ettől függetlenül még megállhat vele szemben.

Emellett gondot jelenthet az ügyészség számára, hogy az egyik vezető nyomozójának, Avon Mackelnek oka van neheztelni a baltimore-i rendőrségre. Mackel ugyanis 2009-ig a testület magas rangú vezetője volt, amíg le nem fokozták a bűnözési statisztika kozmetikázása miatt.

2009 októberében kommandósokat kellet kiküldeni Mackel lakására, mert ittasan hangoskodott, fegyver volt nála, és nem működött együtt a rendőrökkel. A leváltott vezető ellen sokkolót használtak, de nem tartóztatták le.

Rendőrök részéről emellett korábban aggályok hangzottak el azzal kapcsolatban is, hogy a Gray család ügyvédje, Billy Murphy júniusban Mosby választási kampányának egyik legjelentősebb támogatója volt, és megválasztása után tagja volt az államügyész átmeneti kabinetjének is.

Barbara Mikulski marylandi szenátor és a szövetségi kongresszus más tagjai csütörtökön támogatásukról biztosították Stephanie Rawlings-Blake baltimore-i polgármesternek azt az amerikai igazságügyi minisztériumhoz intézett kérését, hogy a tárca folytasson átfogó vizsgálatot azzal kapcsolatban, vajon a város rendőrségének tevékenységére nem jellemző-e a diszkrimináció. Loretta Lynch igazságügyi miniszter kijelentette, hogy hivatala fontolóra vette a kezdeményezést.

Grayt április 12-én vették őrizetbe, miután „szemkontaktust teremtett” a rendőrökkel, és futni kezdett előlük. A 25 éves afroamerikai fiatalember az eljárás során súlyos nyakigerinc-sérülést szenvedett, amelybe egy hét múlva belehalt. Az eset nyomán zavargások törtek ki Baltimore-ban, az Egyesült Államok több nagyvárosában pedig tiltakozások voltak. A zavargások miatt Baltimore-ban több napig rendkívüli állapot és éjszakai kijárási tilalom volt érvényben.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?