Nepáli földrengés: kilencszázra nőtt az áldozatok száma (GALÉRIA)

Csaknem 900 ember vesztette életét Nepálban és a környező országokban a helyi idő szerint szombat dél körül bekövetkezett nagy erejű földrengésben - közölte a himalájai ország rendőrsége.

A megerősített halálesetekből 758 Nepálban, a többi Indiában, Kínában (Tibetben), Bangladesben történt. Az áldozatok száma emelkedhet. A sérültek számáról nincs adat.

A Nepálban több mint 80 éve legnagyobb, 7,9-es erősségű földrengése károkat okozott a szomszédos Indiában és Bangladesben is. Középpontja Katmandutól 80 északnyugatra volt, 10-11 kilométer mélységben, ami geológiai értelemben sekélynek számít. A földmozgás pár perccel dél előtt kezdődött a sűrűn lakott Katmandu-völgyben, és több percen át tartott. Érezni lehetett Pakisztánban, Lahor környékén is. Egy órával később egy 6,6 fokozatú utórengés történt, amelyet további, kisebb rengések követtek. Szakértők szerint minél sekélyebb a rengés, annál pusztítóbb a hatása.

Katmanduban a pánikba esett lakosok az utcákra rohantak, miközben házak, falak, tornyok omlottak le körülöttük. A megsemmisült épületek között van a város egyik jelképe, egy híres torony, a kilencszintes Darahara, amelyet az 1800-as években (1832) építettek őrtoronynak, és az UNESCO által elismert műemlék. Majdnem teljesen összedőlt, csak egy csonk maradt belőle, és félő, hogy a romok alatt emberek vannak, mert turisták rendszeresen felkeresték kilátóhelyként. A mentés folyik.

A televíziós felvételeken látni, hogy a megtelt kórházak körül, az utcákon is kezelik a sérülteket, az emberek pedig igyekszenek eltakarítani a romokat a mentők útjából. Néhol letakart holttestek is láthatók. Sokan nem mernek hazatérni, mert félnek, hogy az ő lakóházuk is összeomlik.

A rengés a hegyvidéki ország majdnem teljes területére kiterjedt, de a hírközlés megszakadása miatt vidékről még nem érkeztek átfogó jelentések. Az ország nagy részétől teljesen el vagyunk vágva - mondta a katasztrófaelhárítás egyik illetékese. Katmandu repülőterét pár órára lezárták, de már ismét működik. Az országban mintegy 300 ezer külföldi turista van.

Nepálban 1934-ben volt hasonló erejű földrengés, amely 8500 embert ölt meg, és romba döntötte a Katmandu-völgy városait.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?