Még Obama elnöksége alatt feloldanák a kubai embargót

A Fehér Ház még azelőtt el szeretné érni a Kubával szembeni gazdasági embargó teljes feloldását, hogy Barack Obama elnök 2017 elején távozik posztjáról - közölte John Earnest szóvivő szerdán.

Az elnöki szóvivő azt sem zárta ki, hogy Obama esetleg Kubába látogasson, bár leszögezte, hogy erre vonatkozó tervek egyelőre nincsenek. "Ha lehetőség nyílik egy elnöki látogatásra, biztos vagyok abban, hogy (Obama) nem mondana nemet" - fogalmazott Earnest sajtótájékoztatóján.

A Fehér Ház azt szeretné, ha a törvényhozás lépéseket tenne az irányba, hogy még Barack Obama hivatali ideje alatt teljes mértékben feloldják a Kubára 1960-ban - a kommunisták hatalomra kerülése miatt - kivetett, majd 1962-ben - a szovjetekhez való kubai közeledés kapcsán - szinte minden exportcikkre kiterjesztett kereskedelmi tilalmat.

Obamának második hivatali ideje végével, 2017. január 20-án kell távoznia az elnöki székből. A fehér házi szóvivő mindazonáltal elismerte, jogi szempontból lehetséges, hogy egy jövőbeli amerikai elnök visszavonja az Obama által hozott lépéseket.

Obama szerdán bejelentette, hogy "új fejezet" nyílik a két ország kapcsolatában. Közölte, hogy Kuba elszigetelése nem vezetett eredményre, ezért az Egyesült Államok véget fog vetni idejétmúlt szemléletmódjának. Az elnök ennek megfelelően arra utasította John Kerry amerikai külügyminisztert, hogy kezdjen tárgyalásokat a teljes körű diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról, és elmondta, hogy az Egyesült Államok nagykövetséget kíván nyitni Havannában. Hozzátette: a külügyminisztert azzal is megbízta, hogy vizsgálja meg, levegyék-e Kubát a terrorizmust támogató országok listájáról.

Republikánus politikusok, sőt még a szenátus külügyi bizottságának demokrata elnöke is élesen bírálta a lépést. Egyes törvényhozók, elsősorban a republikánus elnökjelöltségre is esélyesnek tartott kubai származású Marco Rubio floridai szenátor azt ígérték, meg fogják akadályozni a közeledést és az embargó feloldását. Egy másik lehetséges republikánus elnökjelölt-aspiráns, Jeb Bush szintén ellenezte Obama lépését. A korábbi floridai kormányzó, George H. W. Bush volt elnök fia, George W. Bush exelnök öccse azt mondta, "nem hiszem, hogy tárgyalnunk kéne egy elnyomó rezsimmel".

John McCain és Lindsey Graham republikánus szenátorok szintén elítélték a lépést, és a stratégiaváltást "az amerikai értékek visszaszorulása és hanyatlásaként" értékelték. Graham a Twitteren azt írta: mindent meg fog tenni annak megakadályozása érdekében, hogy pénzt áldozzanak egy kubai nagykövetségre.

Jeff Flake republikánus szenátor ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy szerint az amerikai törvényhozók többsége támogatja az Egyesült Államok Kuba-politikájának megváltoztatását. "Érzésem szerint kollégáim többsége úgy érzi, már régen eljött ennek az ideje, úgyhogy (az új) politikát jónak tartom" - mondta.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kimaradt?