Arszenyij Jacenyuk ragaszkodik az orosz szankciókhoz

Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök arra kérte a Nyugatot, hogy mindaddig tartsa fenn a Moszkva elleni szankciókat, amíg Ukrajna nem kapja vissza az ellenőrzést teljes területe felett.

Jacenyuk az ENSZ Közgyűlésén felszólalva mondta ezt helyi idő szerint szerdán. "Arra kérjünk a partnereinket, hogy ne oldják fel a szankciókat, amíg Ukrajna nem kapja vissza az ellenőrzést teljes területe fellett, kezdve Ukrajna keleti részétől egészen a Krímig" - mondta Jacenyuk. Emlékeztetett arra, hogy Ukrajna 20 évvel ezelőtt lemondott az atomfegyverekről és kötelezettség vállalt arra, hogy nem fogja őket terjeszteni.

"Ukrajna tartja magát az atomsorompó programmal kapcsolatos kötelezettségeihez, de szükségünk van a területi egységre, a biztonságra és függetlenségre vonatkozó garanciákra" - mondta Jacenyuk. Felhívta a figyelmet arra, hogy Ukrajna rendelkezett a világ harmadik legnagyobb atompontenciáljával, de a budapesti memorandummal lemondott róla, cserében a területi épségére és szuverenitásra vonatkozó garanciákért.

Az 1994-es budapesti egyezményben Oroszország, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia vállalta Ukrajna szuverenitásának és területi épségének szavatolását, cserében azért, hogy Ukrajna lemondott az atomhatalmi státusról. 

Arszenyij Jacenyuk beszédében rámutatott arra, hogy az ENSZ Közgyűlésén más szónokok az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezett jelentette veszélyről, az Ebola-járványról és az ukrán helyzetről beszéltek. Felhívta a figyelmet arra, hogy országa "nem szóban, hanem a gyakorlatban tudja, hogy mi az a terrorizmus".

Kimaradt?