banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

A függetlenség ellen szavazott a skótok többsége

A 32 skóciai választókörzet mindegyike közölte az eredményeit, ez alapján az emberek 55 százaléka Skócia maradására szavazott. Visszaélésgyanús esetekről érkezett jelentés Glasgow-ból, ahol egyébként a szavazók többsége az elszakadás mellett döntött.

Szűk többséggel vezet a Skóca függetlensége ellen szavazók tábora a csütörtöki népszavazás lassan szivárgó eredményei szerint - adta hírül a BBC.

32 megyéből már az összes közölte az eredményeit, ez alapján 55:45 a függetlenség ellen szavazóknak. A választásra jogosultak 84,48 százaléka vett részt a népszavazáson.

David Cameron brit miniszterelnök telefonon gratulált Alistair Dariling skóciai politikusnak, volt brit pénzügyminiszternek, aki a maradáspártiak szószólója volt. A függetlenségi referendum kiírását elérő Alex Salmond skót miniszterelnök elismerte az eredményt és ugyanerre szólította fel híveit is. Helyettese, Nicola Sturgeon a BBC hírtelevíziónak nyilatkozva "keserves csalódásnak" nevezte az eredményt, de hangsúlyozta: több mint egymillióan szavaztak Skócia függetlenségére. Sturgeon hozzátette: biztos benne, hogy azok is, akik az elszakadás ellen voksoltak, ezt abban a reményben tették, hogy a skót parlament jelentősen kiszélesített döntési jogköröket kap, ha Skócia Nagy-Britannia tagja marad. Mindebből a változások iránti vágy tűnik ki - mondta.

Az eredményeit elsőként közlő 12 megye közül csak kettőben szereztek többséget a függetlenségpártiak. Ezek egyike éppen a legnagyobb a 12 gyors megye közül: Dundee, ahol 53620 szavazó mondott igent Skócia elszakadására, és 39880-an szavaztak nemmel.

Közben a Sky News arról ír, hogy visszaélésgyanús esetekről érkeztek jelentések Glasgow-ból, ott ugyanis bizonyos választókörzetekben azt mondták a szavazóknak, hogy ők már leadták a voksukat. Galsgow-ban egyébként az igen szavazatok győztek: 53,5 százalék voksolt Skócia elszakadására, 46,5 százalék ellene.

Cameron: Skóciát és Angliát is nagyobb önrendelkezés illeti meg

Skóciát a jövőben még nagyobb önrendelkezési jogok illetik meg, de ebből az is következik, hogy az Egyesült Királyság többi nemzetének, köztük Angliának szintén nagyobb beleszólást kell adni saját ügyeibe - mondta pénteken, a skóciai népszavazás eredményét kommentálva David Cameron brit miniszterelnök. A Downing Street-i kormányfői hivatal előtt felolvasott nyilatkozatában nem mondta ki, hogy külön angol parlament létrehozását tervezné, kijelentette ugyanakkor, hogy "határozott választ" igényel "az angol törvényekre angol szavazatok" kérdése.

Ez az úgynevezett "West Lothian" kérdés, amelyet Tam Dalyell, a jelenleg ellenzékben politizáló Munkáspárt egy legtekintélyesebb veteránja, a skóciai West Lothian választókörzet volt parlamenti képviselője vetett fel csaknem negyven éve. A probléma lényege az, hogy a londoni - vagyis a brit - parlamentben ülő skót képviselők szavazhatnak olyan sarkalatos kérdésekben is, amelyek csak Angliát érintik, ám a hatalmi decentralizációs folyamat alapján, az önálló skót parlament létrehozása nyomán az angol parlamenti képviselők nem voksolhatnak skóciai érdekű, az edinburghi törvényhozás hatáskörébe tartozó ügyekben.

David Cameron ennek a problémának a közeli feloldására tett egyenes utalást pénteki nyilatkozatában, egyelőre részletek nélkül. Kijelentette ugyanakkor, hogy a legnagyobb brit politikai pártok korábbi ígéretének megfelelően már novemberre elkészülnek azok a törvényjavaslatok, amelyek a jelenleginél is nagyobb döntési hatáskört adnak a skóciai parlamentnek, elsősorban az adózási, költségvetési és szociális ügyekben. Cameron szerint a törvényjavaslat januárban kerülhet a brit parlament elé.

A kormányfő egyenes utalást tett arra is, hogy nincs lehetőség a skóciai függetlenségi népszavazás belátható időn belüli megismétlésére. Kijelentette: a referendum ezt a kérdést "egy nemzedéknyi, talán egy egész életnyi időre rendezte".

Rasmussen üdvözli, hogy az Egyesült Királyság egységes marad

Üdvözölte Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár pénteki közleményében David Cameron brit miniszterelnöknek a Skócia függetlenné válásáról tartott népszavazást követően tett kijelentését. "Üdvözlöm Cameron miniszterelnök kijelentését, mely szerint az Egyesült Királyság a jövőben is egységes marad" - idézi Ramsussent a kommüniké.

Schulz megkönnyebbüléssel fogadta az eredményt

Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke megkönnyebbüléssel fogadta a skóciai népszavazás eredményét.  A politikus a Deutschlandfunk német rádiónak nyilatkozott péntek reggel. "Bevallom, az eredmény megkönnyebbülést okozott" - mondta egy kérdésre válaszolva. A német szociáldemokrata politikus hangsúlyozta: a népszavazás mintaszerű demokratikus eljárás volt, az Európai Uniónak pedig nem feladata beleszólni tagállamai belső ügyeibe, így abba sem, hogy milyen helyzetben legyen Skócia Nagy-Britanniában. Az EU-nak éppen elég gond a 28 tagország közösségének egyben tartása, és nem lehet elvárni, hogy még az autonómiatörekvések ügyét is Brüsszel, vagyis az uniós intézmények oldják meg. Azt viszont végig kell gondolni, hogy milyen eljárásokat alkalmazhat az EU, ha területén létrejön egy új állam - mondta az EP elnöke.

A belépés és a kilépés folyamatának irányítására vannak szabályai a közösségnek, a következő időszakban pedig olyan eljárásokat kell kidolgozni, amelyek az autonómiatörekvéseknek is teret nyitnak. "Ezen még kell egy kicsit törni a fejünket" - mondta Martin Schulz. Kiemelte: Katalónia, Flandria, vagy éppen Dél-Tirol számára iránymutató lehet, hogy milyen megoldást dolgoznak ki Skócia jogállására. Amennyiben Skócia az Egyesült Királyság keretén belül mindenki számára megfelelő önállóságot kap, akkor a skót megoldás "modell lehet (az EU-n belül) más régiókban felmerülő igények kielégítésére is" - mondta Martin Schulz.

Azzal kapcsolatban, hogy Nagy-Britanniában napirendre kerülhet a népszavazás az ország uniós tagságáról, az EP elnöke azt mondta, hogy amikor legközelebb találkozik majd David Cameron brit miniszterelnökkel, elmondja neki, hogy "az Egyesült Királyság az egyesült Európában jó dolog".

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kimaradt?