Orosz szakértők: ne ítéljenek túl hamar a maláj gép kapcsán
Átfogó vizsgálódás nélkül nem szabad következtetéseket levonni a Donyeck mellett júliusban lezuhant malajziai utasszállító repülőgép katasztrófájáról kiadott előzetes jelentésből - mondta az orosz légiközlekedési hatóság (Roszaviacija) alelnöke a Rosszija 24 állami hírtelevíziónak kedden.
Oleg Sztorcsevoj megfogalmazása szerint a Holland Biztonsági Testület jelentése egy hosszú és fájdalmas vizsgálatnak csak a kezdete. A Boeing-777-es malajziai utasszállító szerencsétlenségének okait vizsgáló nemzetközi bizottságban Oroszországot képviselő szakember szerint ennek a munkának fontos része a katasztrófa helyszínének és a repülőgép maradványainak vizsgálata. A Roszaviacija alelnöke elismerte, hogy sok idő telt el a katasztrófa óta, így egy sor adatot igen nehéz lesz megvizsgálni. Ausztrál, maláj és holland szakértők ugyan július végén a katasztrófa helyszínén vizsgálódtak, de kevesebb mint egy hetet, és augusztus 6-án hazautaztak, mivel a harcok miatt túl veszélyesnek tartották a munka folytatását.
A maláj nemzeti légitársaság Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó Boeing 777-es gépe Donyeck megyében, oroszbarát szakadárok által ellenőrzött területen zuhant le július 17-én. Az utasszállítón senki sem élte túl a katasztrófát, mind a 298-an meghaltak, többségük holland volt.
Kijevi és nyugati feltételezések szerint a repülőgépet a délkelet-ukrajnai szakadárok Buk típusú orosz légvédelmi rakétával találhatták el. Moszkvában viszont az ukrán fegyveres erőket vádolják azzal, hogy ugyanilyen, földről irányítható légvédelmi rakétával lőtték le a maláj utasszállítót.
Az Orosz Mérnökök Szövetségének az ura.ru hírportálon augusztus végén közzétett megállapításai is ezt erősítik. A légvédelmi rakéták kezelésében gyakorlatot szerzett szakemberek, pilóták, katonamérnökök, speciális műveleteket bonyolító tisztek szerint a donyecki szakadárok a maláj utasszállító katasztrófája idején nem rendelkeztek az ilyen célpontok megsemmisítésére alkalmas rakétavédelmi rendszerrel vagy Szu-25-ös vadászgéppel.
A Holland Biztonsági Testület előzetes jelentése szerint több, kívülről érkező nagy energiájú tárgy okozta szerkezeti károsodás miatt még a levegőben darabokra szakadt a maláj gép. Megállapították, semmi sem utal arra, hogy a szerencsétlenséget műszaki meghibásodás vagy a személyzet hibája okozta volna. A hollandok közölték, hogy a vizsgálat még tart, a katasztrófa pontos okainak feltárása további kutatómunkát igényel. Céljuk, hogy a katasztrófát követő egy éven belül elkészítsék a végleges jelentést.