Harminc emberéletet követelt már Szerbiában az eső és az árvíz
Legalább harminc emberáldozata van már a szerbiai és bosznia-hercegovinai árvíznek – tájékoztatott az FTV helyi televízió. Szerbiában az esőzések és az áradások miatt rendkívüli állapotot hirdettek ki.
Az elmúlt napok folyamatos esőzései, felhőszakadásai miatt káosz van a térségben, a helybéliek szerint több mint egy évszázada nem volt ilyen katasztrófa-helyzet a Nyugat-Balkánon. Szombaton húsz holttestet szállítottak Doboj hullaházába, korábban már 16 halálesetről számoltak be a helyi hatóságok.
Pénteken, az egész héten tartó esőzések miatt több ezer embert kellett evakuálni Szerbiában és Bosznia-Hercegovinában, a mentőakcióba pénteken már Oroszország, Macedónia, Koszovó és az Európai Unió is bekapcsolódott, Magyarország szombaton küldött árvízmentő-csapatot a térségbe.
Szerbiából az áradások Románia felé haladnak a Duna mentén, vasárnapra már több tucat hektár termöföldet önött el a megáradt Duna a dél-romániai megyékben.
Szerbiát sújtotta legjobban az ár
A szerb kormány csütörtökön rendkívüli helyzetet hirdetett és nemzetközi segítséget kért az árvízveszély miatt. Bosznia-Hercegovina főleg bosnyákok lakta országrészében, a Bosznia-hercegovinai Föderációban, valamint a boszniai Szerb Köztársaság 10 településén is rendkívüli helyzetet jelentettek be. Mindkét országban több várost is elvágott a víz a külvilágtól, több tízezer háztartásban nincs áram, sok helyen ivóvíz sincs.
Szerbiában különösen kritikus a helyzet a Belgrádból 30 kilométerre fekvő Obrenovácon. Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök elrendelte a város teljes lakosságának evakuálását, mert az árvíz elöntött szinte mindent. A megáradt Kolubara folyó a városba vezető hidat is megrongálta, a helyiek attól tartanak, összeomlik. Veszélyben van az obrenováci Nikola Tesla hőerőmű is, és ezzel bizonytalanná vált az egész ország áramellátása - közölte a miniszterelnök.
A Száva folyón is rekord magas vízállásra számítanak, elővigyázatosságból a folyó mellett fekvő Sabac teljes lakosságának evakuálását rendelték el.
A vajdasági Kamancon (Sremska Kamenica), Bukovácon, Futakon, Péterváradon és más Újvidékhez közeli településeken több mint száz házat öntött el a folyó a 24Sata.rs internetes portál jelentése szerint. Bukovácon emellett földcsuszamlás veszélyezteti a lakóházakat.
Velimir Ilic rendkívüli helyzetekért felelős tárca nélküli miniszter szerint négy-öt évre lesz szükség ahhoz, hogy a mostani károkat kiheverje a mezőgazdaság. Elmondta, nem a rossz árvédelmi rendszer, hanem a ki nem tisztított csatornák által okozott rendkívül magas vízállás miatt alakult ki ez a helyzet. Mint fogalmazott: "feleekkora lenne a kár, ha a csatornák nem szeméttel lennének tele".
A szerb sajtó beszámolói szerint egyes kereskedők haszonszerzési lehetőséget láttak a természeti katasztrófában, és többszörösére emelték az alapvető élelmiszerek, a palackozott víz és a ruhanemű, illetve a gumicsizmák árát.
Az országban eddig több mint 7 és fél ezer embert evakuáltak, több tucatnyian megsérültek, a meg nem erősített adatok szerint pedig hatan életüket vesztették. Ugyanakkor a Kopaonik-hegységben eközben 60 centiméter hó esett.
Káosz a Nyugat-Balkánon
A szomszédos Bosznia-Hercegovinában is kritikus a helyzet. A sajtójelentések ott három halottról számoltak be pénteken. A Bosna folyó teljesen elárasztotta Maglajt és Dobojt, a két település szárazföldi úton megközelíthetetlenné vált.
A védelmi minisztérium közlése szerint az árvíz sújtotta területeken továbbra is kritikus a helyzet, a folyók vízszintje azonban már elkezdett csökkenni.
Horvátország kelet-szlavóniai részének néhány települését is közvetlenül veszélyeztetett területté nyilvánították. Vukovár környékén május első felében négyzetméterenként 250 liter eső esett, ami a májusi átlag majdnem négyszerese.