Az izraeli kormány mégsem telepíti át a nomád beduinokat
Az izraeli kormány befagyasztotta a Negev-sivatagban élő beduinok áttelepítésének tervét a tiltakozások miatt, közölte sajtótájékoztatóján az azt kidolgozó Benni Begin korábbi tárca nélküli miniszter. A mind jobb-, mind baloldalon sokat bírált, ellentmondásos elképzelés szerint az „el nem ismert” településeken élő beduin családokat, mintegy harminc-negyvenezer embert áttelepítettek volna hét nagyobb városközpontba, hogy ott biztosítsák számukra a megfelelő életkörülményeket, a csatornázást, áram- és vízellátást, iskoláztatást.
A tervek jobboldali ellenzői szerint az állam túl nagy kártérítést adott volna számukra az átköltözéshez, a baloldal pedig úgy vélte, ki akarták szakítani őket eredeti földjeikről, hogy ott zsidó településeket hozzanak létre.
A kormány már 2011 szeptemberében áldását adta Begin elképzeléseire, de „néhány napja a kneszet koalíciós elnöke bejelentette, hogy a többség nem támogatja a törvényjavaslatot jelenlegi formájában”- mondta Begin. Emiatt csütörtökön a miniszterelnöki hivatal tervezésében készült csomag elnapolását és egy új változat jövendő kidolgozását ígérte Benni Begin, Menahém Begin egykori miniszterelnök fia az újságíróknak.
Az elmúlt hónapokban a beduinok és a velük szolidaritást vállalók számos, olykor erőszakossá fajuló tömegtüntetésen tiltakoztak az áttelepítés ellen. „Jobb- és baloldali aktivisták, zsidók és arabok politikai előnyök kovácsolására próbálták kihasználni a beduinok kétségbeesését”- vélekedett Begin kudarca okairól.