Tagadja az amerikaiak utáni kémkedést a német titkosszolgálat
A német hírszerzés vezetője szerdán visszautasította azon vádakat, amelyek szerint Berlin amerikai állampolgárokat hallgatott le.
"Nem folyt távközlési megfigyelés a washingtoni német nagykövetségen" - közölte a német szövetségi hírszerző szolgálat (BND) vezetője, Gerhard Schindler a Die Zeit című hetilappal.
Schindler ezzel egy, a The Washington Post amerikai napilapban megjelent vádra reagált. Az újság név nélkül nyilatkozó amerikai tisztviselőkre hivatkozva azt írta: felmerült annak gyanúja, hogy a német hírszerzés amerikai állampolgárokat hallgatott le, miután a BND 2008-ban véletlenül átadott egy listát a washingtoni szolgálatoknak, amely az Egyesült Államokban élő háromszáz ember telefonszámát tartalmazta.
Az amerikai hírszerzés igazgatója, James Clapper kedden a képviselőház hírszerzési bizottsága előtti meghallgatásán a hírszerzési tevékenység alaptételének nevezte a külföldi vezetők utáni kémkedést, és leszögezte: meggyőződése, hogy az Egyesült Államok szövetségesei hasonló módon kémkednek az amerikai vezetők iránt.
Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökségtől (NSA) kiszivárogtatott dokumentumokra hivatkozó német sajtóhírek szerint az NSA többek között Angela Merkel kancellár telefonját is lehallgatta, ami - az egyéb adatgyűjtési akciókról szóló hírekkel együtt - komoly felháborodást okozott Németországban és Európa-szerte.
Az üggyel kapcsolatban Washingtonban tárgyal a belső elhárításért felelős német szövetségi alkotmányvédelmi hivatal és a BND elnöke a Fehér Ház, valamint az NSA képviselőivel.