Brüsszelt is aggasztja a titkos amerikai adatgyűjtés

Nyugtalanítónak nevezte az uniós intézményekben folytatott esetleges amerikai hírszerző tevékenységgel kapcsolatos sajtóértesüléseket Pia Ahrenkilde Hansen, az Európai Bizottság szóvivője hétfőn.

A Der Spiegel német hetilap a hét végén egy 2010-es keltezésű dokumentum alapján arról számolt be, hogy az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) lehallgató berendezéseket telepített a bizottság washingtoni, illetve New York-i ENSZ-képviseletének irodáiba, emellett pedig behatolt az EU belső számítógépes hálózatába is.

Ezáltal az amerikai ügynököknek lehetőségük nyílt beszélgetések lehallgatására, valamint dokumentumok és e-mailek olvasására. Az idézett dokumentum kifejezetten "támadási célpontként" említi az európaiakat. A hírmagazin szerint az NSA mintegy öt évvel ezelőtt az EU brüsszeli központjában is lehallgatást kezdeményezett. Az Európai Bizottság és az Európai Parlament egyaránt sürgős tájékoztatást kért az ügyben az amerikai kormánytól.

"Ezek nyugtalanító hírek, ha igazak. Mindent tisztázni kell" - jelentette ki hétfőn Ahrenkilde Hansen, a világossá tette, hogy amint mindez kiderült, a bizottság megkérte az Európai Külügyi Szolgálatot (EKSZ), hogy mind Brüsszelben, mind Washingtonban vegye fel a kapcsolatot az amerikai hatóságokkal, hogy ellenőrizze az állítások valóságtartalmát. Az amerikaiak ellenőrzik, hogy pontosak-e a napvilágot látott információk, és erről amint lehet, értesítenek minket - tudatta Catherine Ashton, az EKSZ vezetője.

Aggasztónak nevezte az ügyet, de ennél többet nem óhajtott hozzáfűzni míg a részletek nem tisztázódnak. Ashton azóta személyesen az amerikai külügyminiszterrel, John Kerryvel is beszélt az ügyről - tudatta a bizottsági szóvivő, aki szerint az EU most az amerikai hatóságok válaszára vár. "Tisztánlátást és átláthatóságot várunk el partnereinktől és szövetségeseinktől, így az Egyesült Államoktól is" - húzta alá a szóvivő.

Kapcsolódók

Kimaradt?