Százezrek vettek részt a London Pride felvonuláson
Szombaton az éjszakába nyúló London Pride Parade-n százezrek csatlakoztak a hagyományos éves rendezvényhez, amelynek hivatalos szervezője a Pride in London nevű jótékonysági egyesületként működő, önmagát adományokból fenntartó csoport, amelynek meghirdetett fő célja a sokszínűség elfogadtatása, a jogegyenlőség biztosítása, a leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű közösséggel szembeni előítéletek és diszkrimináció felszámolása.
A szervezők szerint a népünnepély jellegét öltő, karneváli hangulatú szombati felvonulás, amely a Baker Streetről az Oxford Streeten, a Regent Streeten, a Piccadillyn és a Trafalgar-téren át a kormányzati intézményeknek otthont nyújtó Whitehallig haladt, az utóbbi egy évtized legnagyobb ilyen jellegű rendezvénye volt Londonban.
A parádé alkalmából a londoni belváros jelentős részét lezárták és átadták az ünneplő tömegnek; így a Whitehallt is a rendkívül változatos öltözetű sokaság vehette birtokába. A Whitehallról nyílik a brit miniszterelnöki rezidenciának otthont adó utca, a Downing Street.
Boris Johnson, London konzervatív párti polgármestere - aki minden évben a London Pride személyes főtámogatója - az idei rendezvény részvevőinek küldött üzenetében leszögezte: London nagyon büszke lehet arra a hírnevére, hogy ebben a városban a leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű emberek nyíltan vállalhatják kilétüket. "Városunk az egyenlőségért tett erőfeszítések élvonalában jár, de még többet kell tenni az előítéletesség és a diszkrimináció ellen. Ez azt jelenti, hogy szembe kell szállni a munkahelyeken, iskolákban és máshol tapasztalható homofób támadásokkal" - fogalmazott üzenetében a londoni polgármester.
Az idei London Pride hivatalos online magazinjában David Cameron konzervatív párti brit miniszterelnök a parlamenti tárgyalás előrehaladott szakaszában járó házassági törvényreformról írt bejegyzést. A törvénymódosítás célja, hogy az azonos nemű párok akár polgári, akár egyházi szertartás keretében házasságra léphessenek egymással. A törvényjavaslat ugyanakkor nem kötelezi az egyes egyházakat az azonos neműek összeadására vallási szertartás keretében.
A jelenleg hatályos angol-walesi családjogi törvény alapján az azonos nemű párok úgynevezett polgári partneri viszonyra léphetnek egymással, de ezt a kapcsolatot a mostani jogszabály hivatalosan nem nevezi házasságnak. Ezen változtatna kiterjesztő jellegű módosítással a brit kormány jogszabálytervezete. A reformjavaslat erősen megosztja a Liberális Demokratákkal koalícióban kormányzó Konzervatív Pártot.
Cameron szombati üzenete szerint ugyanakkor a reform megmutatja a jelenleg támadásoktól tartó azonos nemű pároknak, hogy a brit parlament az ő egymás iránti szeretetüket ugyanolyannak ismeri el, mint bárki másét.
A szombati londoni demonstráción az idén is külön csoportokban vonultak fel az egyes közszolgálati, egészségügyi és rendvédelmi szervezetek másságukat nyíltan vállaló képviselői; a menetben lehetett látni például egyenruhában vonuló katonákat és rendőröket is.
A London Pride minden évben a londoni nyár egyik fő turistalátványossága.