A hongkongi kormányzó szerint a terület megtarthatná különleges státuszát, ha megőrzi a jó viszonyt Pekinggel

Hongkong megtarthatná különleges státuszát az „egy ország, két rendszer” elv alapján a Kína által vállalt 2047-es határidőn túl is, ha megőrzi a jó viszonyt Pekinggel - jelentette ki Carrie Lam hongkongi kormányzó csütörtökön a helyi törvényhozás ülésén elmondott beszédében.

A kormányzó szerint ezt a jó viszonyt könnyen meg lehetne tartani, ha a hongkongi fiatalok nem volnának olyan „értetlenek”. A különleges státusz megszűnését - ami miatt aggódnak - éppen maguk idézhetik elő - szögezte le.

Hongkongban hetedik hónapja zajlanak tüntetések, amelyeket eredetileg az azóta visszavont, a kiadatási törvény módosítását célzó tervezet váltott ki. A megmozdulások azóta általános, a Peking által támogatott kormány elleni tiltakozássá alakultak át. A város, amely 1997-ben tért vissza Kínához a brit gyarmati uralom alól, az „egy ország, két rendszer” elv alapján különleges jogokkal bír. A Nagy-Britanniával 1997-ben kötött megállapodás szerint Kína 50 évig magas szintű autonómiát garantál Hongkongnak, biztosítja a szólás és a gyülekezés szabadságát, a külön igazságügyi rendszert, mégis az ott lakók közül sokan úgy érzik, Peking egyre inkább növeli befolyását, és csorbítja e jogokat. Peking tagadja ezt, azt állítja, hogy tartja magát az elvhez, az emberek elégedetlenségét a Nyugat szítja.

Bár a hongkongi kormányzó a demokráciapárti tüntetők követelései közül csupán a kiadatási törvény tervezetének visszavonását volt hajlandó teljesíteni, csütörtökön egy szakértőkből, kutatókból és vezetőkből álló, független bizottság felállítását helyezte kilátásba a jövő hónapra, amelynek feladata a társadalmi elégedetlenség legmélyebb okainak feltárása lenne.

Az ellenzéki képviselők többszöri bekiabálásával megzavart beszédében Lam továbbra is kiállt a tüntetéseket leverő hongkongi rendőrség mellett, miközben a demonstrálók egyik követelése éppen az, hogy állítsanak fel egy független bizottságot a rendőrségi túlkapások kivizsgálására.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?