Brexit: megállapodtak a huszonhetek a halasztási kérelem jóváhagyásáról

Megállapodtak az Egyesült Királyság európai uniós kiválási határidejének újabb halasztását célzó brit kérelem jóváhagyásáról a bennmaradó tagállamok kormányai, annak hosszáról azonban csak később születik döntés – közölte az Európai Bizottság szóvivője pénteken.

Mina Andreeva újságírói kérdésre válaszolva megerősítette, hogy délelőtti ülésükön elvi megegyezésre jutottak a huszonhetek brüsszeli uniós nagykövetei, egyelőre pedig nincs terv soron kívüli EU-csúcstalálkozó összehívására, írásbeli eljárással történhet meg a jóváhagyás.

Michel Barnier, az EU Brexit-ügyi főtárgyalója kiválónak nevezte a találkozót, és elmondta, hogy a munka a következő napokban folytatódni fog.

Névtelenséget kérő tisztségviselők arról számoltak be, hogy a tervek szerint jövő hét elején határoznak a hosszabbítás időtartamáról, miután a brit törvényhozás szavaz az előrehozott parlamenti választás kiírását célzó indítványról.

Sajid Javid brit pénzügyminiszter pénteken a BBC-nek nyilatkozva azt mondta, hogy az Egyesült Királyság nem tud a brit EU-tagság megszűnésének jövő csütörtöki határidején kilépni az Európai Unióból. Kijelentette: a konzervatív párti kormány minden lehetséges lépést megtett annak érdekében, hogy tartani tudja az október 31-i Brexit-határidőt, „elérte azt a Brexit-megállapodást, amelyről mindenki azt mondta, hogy elérhetetlen", és szükség esetére megtette az előkészületeket a megállapodás nélküli Brexitre is. Javid szerint azonban a parlament és különösen Jeremy Corbyn – a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője – miatt „további bizonytalanság és késlekedés várható". „El kell fogadnunk, hogy nem tudunk kilépni az EU-ból október 31-én, mivel a parlament a határidő hosszabbítását kérte, és az EU valószínűleg eleget tesz ennek a kérésnek" – mondta még a huszonhetek beleegyezése előtt a brit pénzügyminiszter.

Boris Johnson brit miniszterelnök kedd este bejelentette, kormánya szünetelteti a kiválás feltételrendszerét rögzítő megállapodás ratifikációs folyamatát, miután a londoni parlament alsóháza elfogadta a szerződés általános alapelveit, de leszavazta az annak jóváhagyására kidolgozott rendkívül feszes menetrendet.

Johnsont törvény kötelezte arra, hogy a most érvényes, jövő csütörtöki határidő kiterjesztését kérelmezze 2020. január 31-ig. Több tagállam, köztük Franciaország rövidebb halasztást tartana megfelelőnek.

Bármilyen döntést egyhangúlag kell meghozniuk a huszonhetek állam-, illetve kormányfőinek.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?