Spanyolország jelen formájában nem szavazza meg a brexit-megállapodást
Spanyolország nem szavazza meg a brit EU-tagság megszűnését szabályozó megállapodás-tervezetet, ha az jelenlegi formájában marad, és nem tisztázzák benne Spanyolország és Gibraltár jövőbeli kapcsolatát - mondta Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök a The Economist című brit gazdasági lap madridi fórumán kedden.
Arról, hogy a jövőben mi történik Gibraltárral, nem az Európai Uniónak és Nagy-Britanniának, hanem Spanyolországnak és Nagy-Britanniának kell tárgyalnia - hangsúlyozta a szocialista kormányfő. A spanyol kormány a tervezet 184. cikkét kifogásolja, mivel az szerinte "kétértelmű", ezért a szöveg tisztázását, pontosítását szorgalmazzák.
Josep Borrell spanyol külügyminiszter az uniós tagországok külügyminisztereinek brüsszeli találkozója után, hétfőn már hangot adott aggodalmának azzal kapcsolatban, hogy feltűntek a tervezetben új, eddig általuk nem ismert pontok, amelyek "zavart okoznak". Emellett hiányolta, hogy a dokumentum nem tartalmaz "politikai nyilatkozatot" a jövőbeli kapcsolatokra vonatkozóan Gibraltárral, és beszélt arról is, hogy kevés idő maradt a változtatásra, hiszen a tervek szerint vasárnap rendkívüli Brexit-ügyi uniós csúcstalálkozón kívánják elfogadni a megállapodást.
"Nem tökéletes, de sikert jelent az Európai Unió és Nagy-Britannia számára, ha sikerül végrehajtani" - ezt mondta még múlt pénteken Isabel Celaá spanyol kormányszóvivő a tervezettel kapcsolatban. Hangsúlyozta: Spanyolország "nagyon elégedett" amiatt, hogy a szöveg tartalmazza azt a Gibraltárra vonatkozó megállapodást, amelyről a brit és a spanyol kormány tárgyalt egymással, és amelyben rögzítették a jövőbeli kapcsolatok alapelveit. Ezek az állampolgári jogokat, a környezetvédelmet, rendőrségi és vámügyi, valamint a dohánycsempészet elleni együttműködéseket érintik.
A Madridban júniusban hatalomra került szociáldemokrata vezetés korábban úgy foglalt állást, hogy Spanyolország nem használja a brexit-tárgyalásokat arra, hogy követelje a fennhatóságot Gibraltár felett. Ez azonban nem jelenti azt, hogy Spanyolország lemondana történelmi követeléséről Gibraltárral kapcsolatban, de a brexitről szóló párbeszéd nem a megfelelő keret erre - hangsúlyozta a Josep Borrell még szeptemberben.
A konzervatív néppárti Rajoy-kormány még az EU-tagságról rendezett brit népszavazás előtt vetette fel, hogy ha a britek távoznak az unióból, a Spanyolországba ékelt, 6,5 négyzetkilométeres Gibraltár kerüljön közös brit-spanyol fennhatóság alá, mert a terület így a kilépést követően is megtarthatná hozzáférését a belső uniós piachoz. A spanyol kormány javaslatát nemcsak a brit, de a gibraltári helyi kormány is kezdettől fogva elutasította. Tavaly augusztusban Alfonso Dastis akkori spanyol külügyminiszter bejelentette: Spanyolország részéről Gibraltár fennhatóságának visszaszerzése nem lesz feltétele a Brexit-megállapodásnak.