Johnson: „katasztrófa” lenne a kormány Brexit-terve
Boris Johnson volt brit külügyminiszter szerint "katasztrófával" érne fel, ha saját egykori kormánya ragaszkodna a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerére nyáron kidolgozott javaslatcsomagjához.
Johnson, aki éppen e tervezet miatt mondott le a külügyminiszteri tisztségről, a The Daily Telegraph című konzervatív, erőteljesen EU-szkeptikus irányvonalú brit napilapnak írt, hétfőn megjelent cikkében úgy fogalmazott: a javaslatcsomag elfogadásával Nagy-Britannia úgy indult csatába, "hogy az előőrsöt vezető tankon máris a fehér zászló lobog".
Theresa May miniszterelnök és kabinetjének tagjai július első hetében, a chequersi kormányfői rezidencián tartott ülésen fogadták el a javaslatcsomagot, amely az Európai Unióval a brexit után fenntartandó kereskedelmi kapcsolatok szabályozásáról szóló brit elképzeléseket tartalmazza. A javaslatok jóval szorosabb jövőbeni kapcsolattartást indítványoznak az EU-val, mint amilyent a kormányzó Konzervatív Párt keményvonalas brexit-tábora - élén Boris Johnsonnal - látni szeretett volna.
A brit indítvány egyik legsarkalatosabb eleme az, hogy London közös szabadkereskedelmi térség létrehozását és ehhez közös szabálygyűjtemény kialakítását javasolja az EU-nak a fizikai áruk forgalmának szabályozására, olyan módon, mintha Nagy-Britannia és az Európai Unió "kombinált vámtérséget" alkotna.
Johnson már a lemondását bejelentő júliusi levelében kifejtette azt a véleményét, hogy a chequersi javaslatcsomaggal az Egyesült Királyság egyértelműen "a gyarmati státus felé vette az irányt". Hétfőn megjelent cikkében a volt külügyminiszter ezt megtoldotta azzal, hogy ha a javaslatcsomag megvalósul, Nagy-Britannia "továbbra is az EU taxijában marad, de ezúttal a csomagtartóba bezárva, és semmiféle beleszólása nem lenne az úti cél kiválasztásába".
Johnson nevek említése nélkül azzal vádolta meg egyes volt kabinetbeli kollégáit, hogy nem is akarnak megoldást találni a brexittel összefüggő kérdésekre - elsősorban is arra, hogy miként kerülhető el a fizikai határellenőrzés visszaállítása Észak-Írország és az Ír Köztársaság között -, hanem e problémákat a brexit megakadályozására akarják felhasználni.
Lemondása óta a hétfői cikk a volt külügyminiszter legélesebb támadása saját egykori kormányának brexit-stratégiája ellen, de a chequersi javaslatcsomagot az Európai Bizottság brexit-ügyi főtárgyalója is többször súlyosan bírálta.