Élénkül a román-magyar vasúti személyszállítás
Többek között a magyar-román határ mentén levő megyéket érintő vasúti személyszállítás élénkítéséről tárgyaltak július elején Magyarországon, a Magyar–Román Gazdasági Vegyesbizottság hatodik ülésén. Az elképzelésekről Szentes József, a CFR Călători Rt. nemzetközi kapcsolatok vezérigazgatója beszélt a maszol.ro-nak.
Szentes József elmondta, mindkét ország ugyanazt szeretné: a határok menti négy-négy megyét összecsatolni a szállítás szempontjából, hiszen több helyen is egyetemi központok működnek, és egyre több az erdélyi magyar diák, aki Debrecenben, Szegeden, Nyíregyházán folyatja tanulmányait. Nem csak a határhoz közeli megyék lennének érintettek, hanem Kolozsvár is, tekintettel arra, hogy a Nagyvárad-Kolozsvár közötti szakasz nincs villamosítva. Ha korszerű motorvonatokkal dolgozhatnának ezen a szakaszon, a költségek akár egyharmadára is csökkennének, de felére mindenképp – magyarázta.
A Nagyvárad-Debrecen szakaszt huszonöt perces menetidővel lehetne rövidíteni – nem szólva arról, hogy Románia schengeni csatlakozása után a határon sem kellene várakozni –, ha Nagykerekit és Biharkeresztest összekötnék egy jelenleg hiányzó, alig öt-hat kilométeres vasúti szakasszal. Ez egy könnyen pótolható vonal lenne, amelyet Szentes szerint akár egy közös európai uniós projekten belül is finanszírozhatnának.
A felek tehát megállapodtak abban, hogy ha nyílik rá lehetőség, európai uniós források felhasználásával szeretnének elfogadható színvonalú közös projektet, jelenleg ugyanis egyik félnek sincs tőkéje egy ilyen méretű beruházásra. Ehhez a MÁV-START és CFR együttműködésével tavaly februárban már munkacsoport alakult, amely egy ütemtervet is összeállított, és előirányozta húsz-húsz dízelmotorvonat megvásárlását.
Bukarest tavaly augusztusban küldött át Budapestnek egy szándéknyilatkozatot arról, hogy a pályázatot komolyan gondolja, ennek alapján pedig elindultak a tervezések. Jelenleg az érintett megyékről kell kidolgozniuk egy mobilitási tanulmányt, amely nem csak a vasúti közlekedésre terjedne ki, mert a különböző tömegszállítási megoldások nem egymás ellenfelei, hanem kiegészítői – mondta a vezérigazgató.
Egy másik fontos fejlesztés a Prága-Budapest-Bukarest-Konstanca nagysebességű vasútvonalat érinti, melyhez nemrég szereztek támogatást az előtanulmányok elkészítésére. Szentes elmondta, még nem tudni, hol haladna át a vasútvonal, de nincs kizárva, hogy Arad megyében, Kürtösnél – a román fél által készített hatástanulmányt követően dől majd el ez a kérdés.
Az azonban biztos, hogy az észak-erdélyi vonatok menetrendjét ez a változás nem fogja érinteni. A Corona, a Hargita, az Ady Endre és a Pannonia tehát marad, kivételt a Dacia nedvű járat képez, amely valószínűleg Segesvár helyett Szeben fele halad majd.