Üzemanyaghiányt okozhat a tomboló kánikula

Az extrém hőség miatt akár 15 százalékkal eshet egyes európai kőolajfinomítók termelése.

Európa-szerte közeledik a hőmérséklet ahhoz a szinthez, amikor az olajfinomítók csupán csökkent kapacitással tudnak működni, megismétlődhet a tavalyi helyzet – közölte a globális pénzügyi szolgáltató és tanácsadó cég, a Macquarie Group.

A vállalat becslése szerint az európai finomítókban a hő okozta üzemzavarok tavaly napi egymillió hordós kiesést okoztak, írja a Világgazdaság.

Az európai finomítókat a hatvanas és a hetvenes években tervezték, amikor még elviselhetőbbek voltak a nyarak – ezt már Alan Gelder, a Wood Mackenzie Ltd. tanácsadó cég finomítási, vegyi és olajpiaci alelnöke mondta. Míg a Közel-Keleten már eleve úgy tervezték a finomítókat, hogy ellenálljanak a nagy melegnek, Európában inkább a „hidegre hangolták” őket.

A döntő kérdés, hogy a forróság közepette a finomítóknak mennyire kell csökkenteniük az általános feldolgozási sebességet. Erre vonatkozó iparági ökölszabály nincs: az időjárás is változik, és minden üzem egyedi konfiguráció, így az akalmazkodóképességük is eltérő.  Akár 15 százalékos visszaesés is jöhet egyes finomítóknál – mondta Steve Sawyer, az FGE korábbi finomítási igazgatója.

Az Egyesült Államokban a keleti part és a közép-nyugati régiók kitettek leginkább az extrém változásoknak. Ugyanakkor az európaiaktól eltérően, melegebb időjárásra tervezték az ottani finomítókat is, azaz több hűtőtorony és hűtővíztároló áll rendelkezésre. De még ezzel együtt is keményen megterheli a hosszan tartó meleg idő az amerikai finomítókat is, nem is beszélve a villamos hálózatokról.

Minden erőfeszítés ellenére sem lehet kizárni egyes egységek leállását. Tavaly nyáron a Valero Energy Corp. egyik texasi finomítója „adta be a kulcsot”, az ExxonMobil baytowni finomítója pedig az áramellátás akadozása miatt állt le.

A probléma Európában is érinti az ágazatot. A lengyel fővárosban ezen a hétvégén 35 fokkal tetőzhet a hőség. Ez a legmagasabb hőmérséklet, amely mellett az Orlen finomítói még maximális kapacitásukon tudnak működni, de ha ennél melegebb lesz, lejjebb kell húzni a teljesítményt. Ugyan okozott fennakadást az orosz olajról való átállás is, de most a legtöbb finomítónál ideális minőségű nyersanyag van – többfajta olaj összekeverésének köszönhetően.

A spanyol Repsol közölte, hogy lehetnek korlátozások a finomítóiban, de ezeket könnyedén tudják kezelni. Svédországban is lehetnek gondok. A helyi Preem szóvivője szerint ahogy az éghajlat változik, és a hőmérséklet emelkedik, egyre nagyobb kihívás a frakcionálótorony tetején a hőmérséklet és a nyomás alacsony szinten tartása, jöhetnek korlátozások.

A finomítás során a kőolajat több száz Celsius-fokra hevítik, így a nagy része gőzzé alakul. A gőzt ezután szétválasztják különböző termékekre a frakcionálóban. Amikor kint extrém meleg van, az egyik nehézség az lehet, hogy a gőzt normál üzemi nyomáson vissza kell alakítani folyadékká – még a viszonylag alacsony forráspontú kőolajtermékeknél is. A nagy meleg azonban lassíthatja a visszaalakítást, ezért csökkenhet a termelés. Ez jelentős mértéket is elérhet: a Macquarie becslései szerint tavaly nyáron globálisan körülbelül 1,5 millió hordó napi kapacitás esett ki. Öröm az ürömben, hogy a hőmérséklet csökkenésével azonnal fel lehet pörgetni a finomítókat.

A termelés esetleges csökkenése egyelőre nem verte fel a kőolaj világpiaci árát.

Kapcsolódók

Kimaradt?