Uniós biztos: kulcsfontosságú az EU-s minimálbérről szóló irányelv elfogadása
Az uniós minimálbérről szóló irányelv elfogadása kulcsfontosságú a szociális jogok megerősítéséhez, valamint fontos üzenetet hordoz mindazon több millió munkavállaló számra, akik keményen dolgoznak, de keveset keresnek – jelentette ki Nicolas Schmit foglalkoztatásért és a szociális jogokért felelős uniós biztos Strasbourgban kedden.
Schmit az Európai Parlament plenáris ülésének az uniós minimálbérről tartott vitája során időszerűnek nevezte az irányelv bevezetését, ugyanis most mindenkinek gazdasági és szociális problémákkal kell megküzdenie. Emlékeztetett, hogy Oroszország ukrajnai háborúja az energiaárak emelkedéséhez, a vásárlóerő csökkenéséhez és jelentős inflációhoz vezetett, nagy problémákat okozva nem csak a háztartások számára, de a demokrácia szempontjából is. Foglalkozni kell a szegénységgel, ezért megfelelő minimálbért, megfelelő munka és életkörülményeket kell biztosítani mindenki számára – húzta alá.
A luxemburgi politikus sikernek nevezte, hogy az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsának tárgyalói júniusban megállapodásra jutottak az uniós minimálbér-szabályozásról. A jogszabály minden olyan uniós munkavállalóra vonatkozik majd, aki az Európai Unióban munkaszerződéssel vagy munkaviszonnyal rendelkezik – közölte.
EP Today
— EP PressService (@EuroParlPress) September 13, 2022
Adequate #MinimumWage to ensure decent living conditions for workers
Parliament will debate at 13.00 with Commissioner @NicolasSchmitEU new rules on minimum wagesto tackle in-work poverty and foster collective bargaining. Final vote tomorrow (Wednesday).
2/ pic.twitter.com/L9bugOJzqm
Kiemelte ugyanakkor, azok az uniós országok, melyekben a minimálbért kollektív szerződések védik, nem lesznek kötelesek bevezetni a jogszabályt. A tagállamoknak értékelniük kell, hogy a meglévő minimálbér-szabályozásaik megfelelőek-e a tisztességes életszínvonal biztosításához, figyelembe véve saját társadalmi és gazdasági feltételeiket. Hozzátette, a vonatkozó intézkedések meghozatalakor az Európai Bizottság tiszteletben fogja tartani a nemzeti hatásköröket, és figyelemebe veszi majd a nemzeti rendszerek sajátosságait is.
CSAK SAJÁT
Az irányelvről az európai parlament képviselői szerdán szavaznak.