Tévhit, hogy műanyagból termeljük a legtöbb hulladékot
Idehaza az újrahasznosítható hulladék legnagyobb részét a papír, a karton és a fa teszi ki.
Széles körben elterjedt tévhit, hogy a csomagolóanyagokból származó újrahasznosítható hulladék zömét a műanyag teszi ki. Az Eurostat adatai egyértelműen cáfolják ezt, írja a Ziarul Financiar.
Az Európai Unióban az újrahasznosítható hulladéknak mindössze 19,4 százaléka műanyag. Ez kevéssel haladja csak meg az üveg részarányát (18,8 százalék), s meg sem közelíti a papírét és kartonét (40,8 százalék), míg a fa 16 százalékot, a fém pedig 4,9 százalékot tesz ki.
Romániában a csomagolási szokások erősen eltérnek az unióstól. A műanyagnak, az üvegnek és a fémnek a hulladékon belüli aránya nagyjából megegyezik az uniós átlaggal, 20,5, 19, illetve 4,4 százalék. Papír- és kartonhulladékot azonban jóval kevesebbet termelünk, ez a teljes hulladékmennyiség 29,3 százalékát adja, ellenben sokkal több fahulladékot (26,6 százalék).
Egy átlagos romániai lakos évi 130 kg csomagolási hulladékot termel. Az Eurostat legfrissebb, 2022-es adatai szerint uniós szinten az újrahasznosítási arány 42 százalék, idehaza pedig ennél is kevesebb. Időközben azonban életbe lépett a betétdíjas visszaváltási rendszer, aminek köszönhetően javult az újrahasznosítás hatékonysága. Hogy pontosan mennyivel, az majd az új statisztikai adatokból derül ki.